05/07/2021
Old Lions 5 13 17 6 - 41 -
Salo Nics 10 13 14 24 - 61 -

Εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των αντιπάλων τους οι Salo Nics!

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό με τις ομάδες όμως να είναι αρκετά άστοχες και το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Οι Salo Nics έκαναν ένα μικρό σερι 4-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά αλλά οι Old Lions απάντησαν με το τρίποντο του Νίκα. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την περίοδο να τελειώνει στο 5-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Old Lions έκαναν μία αντεπίθεση και με τα τα καλάθια του Λιβέρη και του Μοδίτση μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους εφτά πόντους του Γεωργακάκη έκαναν το 18-23.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια για να κάνουν την ανατροπή και με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 32-31 τέσσερα λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της περιόδου. Όμως οι Salo Nics δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και με τα καλάθια των Γεωργακάκη, Στεργιόγλου και Τριανταφύλλου ξαναπήραν το προβάδισμα με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 35-37.

Ο τραυματισμός του Νούσκαλη στη πρώτη περίοδο επηρέασε την ομάδα του καθώς οι Old Lions αγωνίζονταν με πέντε παίκτες σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να μείνουν από δυνάμεις μετά τα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν το σκορ ήταν 39-39. Στη συνέχεια ο Ηλιάδης με 13 πόντους και ο Κεπαπτσόγλου με πέντε πόντους έκαναν το τελικό 41-61.

Old Lions: Λιβέρης 11 (1 τρ., 5ρ., 2κλ., 1μπ.), Μοδίστρης 6, Βουλγαράκης 10 (7ρ., 2κλ., 1μπ.), Λιανής 9 (12ρ., 2κλ.), Νίκας 5 (1τρ., 15ρ., 6κλ., 1μπ.), Νούσκαλης 0

Salo Nics: Ηλιάδης 17 (3τρ., 2κλ.), Τριανταφύλλου 4, Συνδικιώτης 2, Κεπαπτζόγλου 5 (1τρ.), Τσούγκας 2 (5ρ.), Στεργιόγλου 8 (6ρ., 1μπ.), Δημητριάδης 2, Κατσιάνης 6 (1μπ.), Γεωργιάδης 0, Γεωργακάκης 15 (1)

Τι μας άρεσε: Οι Old Lions έκαναν μία μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή σε όλη την διάρκεια του αγώνα προσφέροντας ωραίο θέαμα κατά διαστήματα.