12/11/2022
New York Fix 6 10 13 11 - 40 -
Δαλάι Κλάμα 14 19 15 21 - 69 -

Εκκωφαντίκο 3/3 για τους Δαλάι Κλάμα!

Μεσημέρι σαββάτου και στο Athens Sports Hall παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση μεταξύ των New York Fix και των Δαλάι Κλαμα, για λογαριασμό της 3ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Evolution League! Για δεύτερη φορά βρέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες μεταξύ τους στην φετινή σεζόν, αφού πρώτα είχαν διασταυρώσει τα ξίφη τους στο Basketaki Cup. Σε αντίθεση με το Κύπελλο, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν με δύο διαφορετικά πρόσωπα! Οι Δαλάι έπνιξαν τους "Νεοϋρκέζους" σε άμυνα και επίθεση και πήραν την τρίτη τους σερί νίκη σε ισάριθμα ματς, με σκορ 40-69!

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε η ανωτερότητα των Δαλάι Κλάμα και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους από τα 6.75, το παιχνίδι ήταν χαμένο για χαμένο για τους Fix! Με 4/8(!!) τρίποντα ξέκινησαν την αναμέτρηση οι Δαλάι Κλάμα. Με την τριπλέτα Μπέη - Κρινή - Τσιάρα να μοιράζονται τους 14 πόντους της ομάδας τους, οι Δαλάι Κλάμα πήραν από νωρίς μικρή διαφορά 8 πόντων. Στην αντίπερα όχθη οι Fix τα είχαν χαμένα σε άμυνα και επίθεση, πετυχαίνοντας μόλις 6 πόντους στο δεκάλεπτο, δια χειρός Κούρου, Παναγόπουλου, Καλπακίδη! Η πρώτη στροφή ολοκληρώθηκε με σκορ 14-6.

Δεύτερο δεκάλεπτο και οι Δαλάι Κλάμα μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν το ματς. Συνεχίζοντας το επιθετικό κρεσέντο από τα 6.75, με ακόμα δύο τρίποντα, αλλά και με όπλο τους τους συνεχείς αιφνιδιασμούς, εκτόξευσαν την διαφορά στο +17! Κρινής, Τσιάρας και Ντεμελής ήταν μπροστάρηδες στο σκοράρισμα για την αρμάδα του Λάζαρου Μπουρελάκο. Με ενέργεια σε άμυνα και επίθεση οι Δαλάι είχαν κυριαρχήσει κατά κράτος στο παιχνίδι! Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση και να βρουν λύσεις απέναντι στους αντιπάλους τους, με το έργο τους να είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Οι Κούρος, Ψαριανός, Παναγόπουλος και Χατζής τραβούσαν το κουπί στην επίθεση, με ατομικές ενέργειες, πετυχαίνοντας μόλις 10 πόντους για την ομάδα τους. Οι Δαλάι πήγαν τελικά στο ημίχρονο με σκορ 16-33.

Μπαίνουμε σιγά - σιγά στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκηνικό παραμένει πάνω - κάτω το ίδιο, με τους Κλάμα να διατηρούν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Παρότι οι Fix ξεκίνησαν να βρίσκουν περισσότερες διεξόδους προς το αντίπαλο καλάθι, οι Δαλάι είχαν απάντηση σε κάθε τους προσπάθεια. Θετικό πρόσημο για τους γηπεδούχους σε αυτό το σημείο του αγώνα ήταν, τόσο η επιθετική συγκομιδή τους στο δεκάλεπτο, όσο και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα. Έξι παίκτες μοιράστηκαν τους 13 πόντους του δεκαλέπτου για χάρη των Fix. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Σωτηράκης με 5, Μπέης με 3, Νικηταράς με 3 και Κρινής με 4, συντηρούσαν την διαφορά ασφαλείας της ομάδας τους.  Παρά την ανεβασμένη απόδοση των γηπεδούχων στην τρίτη στροφή, η σταθερότητα των φιλοξενούμενων έφερε το σκορ δεκαλέπτου στο 29-48.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Fix δεν ήταν σε θέση να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο και απλά περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα. Κούρος, Χατζής και Παναγόπουλος έφτασαν την ομάδα τους στους 40 πόντους. Οι Δαλάι με το καλάθι να τους φαίνεται βαρέλι, επιτρέποντας σε όλους τους παίκτες της ομάδας να σκοράρουν σε σούτ εντός πεδιάς, ξέφυγαν τελικά στο +29! Η κόρνα ήχησε με το τελικό 40-69, με τους Δαλάι να αποχωρούν από το παρκέ με το εκκωφαντικό 3/3!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μπέης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κούρος με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 9/14 βολές,12/36 δίποντα και 12/23 τρίποντα.Μάζεψαν 41 ριμπάουντ,μοίρασαν 18 ασίστ,πραγματοποίησαν 2 μπλοκ,κλέψανε 7 φορές την μπάλα έχοντας όμως και 14 λάθη.Για τους ηττημένους τα ποσοστά ήταν χαμηλά και συγκεκριμένα 7/20 βολές,15/51 δίποντα και 1/14 τρίποντα.Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και είχαν 3 μπλοκ, μοίρασαν 5 μόλις ασίστ και πραγματοποίησαν 9 κλεψίματα με 13 λάθη.

New York Fix(Καλπακίδης): Καλπακίδης 3, Κρακούσης 2, Κουράσης, Κουτούζος 3, Κούρος 9, Κώνστας 2, Παναγόπουλος 7, Πλατανίτης 2, Χατζής 6, Ψαριανός 6.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Κεφαλάς 2, Κρινής 17, Λιακάκης 2, Μάγος 2, Μπέης 14, Μπαλατσός 3, Νικηταράς 6, Ντεμελής 4, Σωτηράκης 11, Τσιάρας 8.

Τι μας άρεσε: Tα 12/23 τρίποντα των Δαλάι Κλάμα και η μεταμόρφωση του ψηλού της ομάδας Θωμά Μπέη, σε Βεζένκοφ με 3/4 τρίποντα!