09/07/2020
Milwaukee Kebabs 10 4 14 12 - 40 -
Sun City Spurs 3 8 8 18 - 37 -

Εκπληξούλα από τους Milwaukee Kebabs!

Μετά από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Milwaukee Kebabs επικράτησαν δίκαια των Sun City Spurs με 40-37 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για την φάση των 32 στα μπαράζ ανόδου της D2-League, αποκτώντας έτσι να μικρό προβάδισμα!

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Αγαλιώτη (4π), Πέτρο Ασπρά (4π) και Αντώνη Ασπρά (2π), οι Milwaukee Kebabs προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης με 10-3. Μοναδικός διασωθέντας για τους μπλε στα πρώτα λεπτά ήταν ο Χαραλαμπόπουλος, πετυχαίνοντας τους 3 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο το 10-3 παρέμενε για πέντε λεπτά, όταν και οι Sun City Spurs πάτησαν γκάζι και με καλάθια των Ρήγου, Νίτσικα, Χαραλαμπόπουλου και Ντεντόπουλου, προσπέρασαν με 10-11, 3:00 για την ανάπαυλα. Στο τέλος του πρώτου μέρους οι Αγαλιώτης και Αντώνης Ασπράς έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση των γηπεδούχων και διαμόρφωσαν το 14-11 του πρώτου μέρους!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Milwaukee Kebabs δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 28-19, χάρη σε 5 πόντους του Πέτρου Ασπρά, 3 του Αγαλιώτη και 3 του Κατσιούλη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Μπόζας και Μαστροκωστόπουλος με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 28-19!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Kebabs άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Αγαλιώτη – Κατσιούλη να φωνάζουν παρών με 5 πόντους έκαστος, πήραν τη νίκη με 40-37. Για την ομάδα του Πέλεχα στα τελευταία λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Μαστροκωστόπουλος (6π)  Ρήγος (5π) και Χαραλαμπόπουλος (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/21 βολές, 13/38 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 1 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 28 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/21 βολές, 10/52 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Κορυφαίος των Milwaukee Kebabs ο Αντώνης Ασπράς με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Ντεντόπουλος με 2 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 1/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 κοψίματα.

Milwaukee Kebabs (Καραμαλέγκος): Τσιγκάκος 2, Ασπράς Α. 4, Λόης, Τζώρτζος, Κατσιούλης 8 (1), Καραμαλέγκος, Αγαλιώτης 14, Ανδρέου 1, Ασπράς Π. 11, Δημόπουλος

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας, Μπόζας 7, Ρήγος 7, Νίτσικας 2, Ντεντόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος 12, Πεδιαδίτης, Σαπουντζής, Μαστροκωστόπουλος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Milwaukee Kebabs έδειξαν πως έχουν πολλές πιθανότητες να κάνουν την «έκπληξη»!