27/11/2023
Batboys 24 16 16 12 - 68 -
Cartel BC 21 20 24 22 - 87 -

Εκπληκτική εμφάνιση και νίκη για τους Cartel BC!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά οι Batboys κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 24-21. Οι παίκτες των Batboys, κυρίως οι Νικολούδης και Δημητρακούδης, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι Cartel BC προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν όμορφες φάσεις με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Cartel BC  με μπροστάρηδες τους Αποστολίδη και Δάλπα κατάφεραν να κερδίσουν αυτή την περίοδο με επιμέρους σκορ 16-20 δίνοντας με αυτό το τρόπο ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Cartel BC υνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο με σκορ 56-65. Οι Νικολούδης και Δημητρακούδης των Batboys προσπάθησαν να διατηρήσουν την ομάδα τους στην διεκδίκηση της νίκης χάρης στα καλάθια τους, αλλά οι Cartel BC διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για ακόμα μια φορά βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την νίκη.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του παιχνιδιού ήταν παράσταση για έναν ρόλο και ανήκε ολοκληρωτικά στους Cartel BC. Με επιμέρους σκορ 12-22 στην τελευταία περίοδο οι Cartel BC δεν άφησαν κανένα περιθώριο διεκδίκησης της νίκης από τους Batboys και έτσι έφτασαν σε ακόμα μια νίκη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Θεοδώρου Αποστολίδη ο οποίος πέτυχε Double Double με 44 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Batboys είναι ο Αριστοτέλης Νικολούδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 25 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Batboys: Γάτας, Δημητρακούδης 20(2), Καλβουρτζής 2, Μπόγιας 4, Νανάκος 3, Νικολούδης 25(2), Σπίθας 8, Στουπιάδης, Τατιτζικίδης 6

Cartel BC: Αποστολίδης 44(5), Βαλιάσης, Γεωργιάδης 3, Δάλπας 32(6), Λαΐνας 3, Χατζηιωαννίδης 5, Χατζηνικολάου