27/09/2019
Deflections 6 7 15 9 - 37 -
Renegades BC 15 11 20 22 - 68 -

Εκρηκτική η εμφάνιση των Renegades!

Το βράδυ της Tετάρτης στο κλειστό του Enersize, οι Deflections υποδέχτηκαν τoυς Renegades. Σε ένα παιχνίδι του 18ου ομίλου του Winter Cup που η ζυγαριά έγειρε από νωρίς, οι Renegades με τους Μητρόπουλο(16π.) και Σαμπατακάκη(12π.) έκαναν μία ποιοτική εμφάνιση κόντρα στο συγκρότημα των Σταυρόπουλου(10π.) και Πάλλα(10π.) που αντιμετώπισαν την αστοχία τους. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 37-68 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Deflections με τον Σταυρόπουλο στο δέυτερο λεπτό, αλλά Σαμπατακάκης και Κολοτούρος έβαλαν γρήγορα μπροστά τους Renegades. Oι πέντε σερί πόντοι του Σκαπετοράχη που ακολούθησαν για τους φιλοξενούμενους έγραψαν το 3-12 στο τέταρτο λεπτό. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά μία βολή του Κατσαρού και ένα καλάθι του Πάλλα έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 6-15.

Την διαφορά τους συνέχιζαν να χτίζουν στην δεύτερη περίοδο οι Renegades ξεκινώντας με ένα σερί επτά πόντων. Μητρόπουλος(5π.), Ζουμπουρλής(2π.) και Ζησιμόπουλος(4π.) πρωταγωνίστησαν για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι Deflections σημείωσαν μόλις επτά πόντους στο σύνολο με τους Οικονομάκο(4π.), Μαζιώτη(2π.) και την βολή του Σταυρόπουλου. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 13-26.

Στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου το σκορ διαμορφώθηκε σε 17-28, αλλά ένα σερί 12 πόντων των Renegades από Σαμπατακάκη(2π.), Κονδύλη(3π.), Μητρόπουλο(5π.) και Κολοτούρο(2π.) έγραψε το 17-40. Οι Deflections αντέδρασαν με οκτώ δικούς τους πόντους εκ των οποίων δύο του Κατσαρού, τρεις του Πάλλα και ένα τρίποντο του Μαρφαντά, χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν τους αντιπάλους τους ουσιαστικά. Το σκορ της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 28-46.

Η τελευταία περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει τα πατήματά τους και να απολαμβάνουν το παιχνίδι τους γράφοντας 22 πόντους στο σύνολο. Σαμπατακάκης(7π.), Σκαπετοράχης(5π.) και Ανδρίτσου(8π.) έβαλαν φωτιά στην περιφέρεια των Renegades, ενώ οι Deflections έγραψαν αντίστοιχα εννέα πόντους εκ των οποίων τέσσερις του Σταυρόπουλου, δύο του Οικονομάκου, δύο του Πάλλα και μία βολή του Μενδρινού, διαμορφώνοντας το τελικό 37-68.

Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν 8/17 βολές, 13/47 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/16 βολές, 20/39 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν άλλα τόσα λάθη, έκλεψαν 14 φορές και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Deflections ο Πάλλας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 4/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Mvp για τους Renegades ο Μητρόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Deflections(Χειράκης): Αντωνάκης, Μαρφαντάς 3(1), Οικονομάκος 4, Μενδρινός 3, Κατσαρός 3, Σταυρόπουλος 10, Μαζιώτης 4, Πάλλας 10

Renegades(Ευσταθίου): Μητρόπουλος 16 (2), Κολοτούρος 6, Ζησιμόπουλος 6, Ανδρίτσου 8 (2), Ζουμπουρλής 7, Κονδ΄θλης 3, Σαμπατακάκης 12, Σκαπετοράχης 10 (2)

Τι μας άρεσε: Καλή διάθεση των παικτών και ωραίες σετ επιθέσεις και από τις δύο πλευρές.