06/05/2023
Khazad Dooms 9 12 8 12 - 41 -
Brooklyn Nerds 12 13 19 8 - 52 -

Εξαιρετική πρεμιέρα για τους Brooklyn Nerds!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Brooklyn Nerds επικράτησαν των νεοσύστατων Khazad Dooms με 41-52, ξεκινώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις καλοκαιρινές τους υποχρεώσεις.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας λύσεις από τους Φορτσάτο (6π.), Παπαντωνόπουλο (2π.), Μάνταρη (2π.) και Ζαμπούρα (2π.). Με τον Λυγερό (9π.) να μπαίνει ζεστός στο ματς, οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν σε απόσταση αναπνοής, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάσουν στο ξεκίνημα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Dooms εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και, χάρη στους Γ. Σχινά (7π.), Σακελλαρίδη (2π.), Ζέρβα (2π.) και Αθανασίου (2π.) βρήκαν ρυθμό επιθετικά. Στην αντίπερα όχθη, οι Nerds διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παπαντωνόπουλο (6π.),  Κόσσυβα (3π.), Μάνταρη (2π.) και Ζαμπούρα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 21-25.

Μετά την ανάπαυλα οι Brooklyn Nerds παρουσιάστηκαν καταιγιστικοί. Διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς και με τους Κόσσυβα (7π.), Παπαντωνόπουλο (6π.), Μάνταρη (4π.) και Παπαναστασίου (2π.) να κάνουν τη διαφορά, οι Nerds εκτόξευσαν το υπέρ τους προβάδισμα. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Khazad Dooms, παρά την προσπάθεια των Γ. Σχινά (4π.), Τσαντίλα (2π.) και Παπακωνσταντίνου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να αντιδράσουν, επικρατώντας για πρώτη φορά σε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου με 12-8. Αυτό όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό. Οι Nerds διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση και σφράγισαν την πρώτη τους νίκη στο Summer League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Khazad Dooms είχαν 14/50 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 4/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brooklyn Nerds είχαν 14/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 24 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Παπαντωνόπουλος με 14 πόντους, έχοντας ¼ δίποντα, 4/4 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σχινάς με 14 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Khazad Dooms (Λυγερός): Αθανασίου 2, Γιούνης, Ζέρβας 6, Λυγερός 11 (1), Νικολαίδης, Παπακωνσταντίνου 2, Ράπτης, Σακελλαρίδης 4, Σχινάς Ν., Σχινάς Γ. 14 (2), Τσαντίλας 2.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς):  Ζαμάνης 1, Ζαμπούρας 4, Καραδάκης, Κοντουρουχάς, Κόσσυβας 12 (2), Λιατόπουλος, Μάνταρης 8, Παπαναστασίου 4, Παπαντωνόπουλος 14 (4), Φορτσάτος 9 (1), Χωριανόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.