01/02/2022
Shadows 17 13 8 18 - 56 -
Ellinoroston Celtics 9 7 8 19 - 43 -

Εξαιρετικοί στην επιστροφή τους οι Shadows!

Μετά από 1μιση μήνα αποχή, οι Shadows δεν είχαν πρόβλημα κόντρα στους Ellinoroston Celtics τους οποίους και κέρδισαν στο κλειστό του Κολωνού με 56-43.
Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κοντοδήμα μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια και με τον μεγάλο ηγέτη της Δημήτρη Παπαγιάννη να σημειώνει 11 πόντους προηγήθηκαν με 17-9. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους 3 έβαλε ο Φυλακτός.
Με ακόμα μεγαλύτερη διάθεση μπήκαν οι Shadows στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πληθωρισμό στην επίθεση κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 13-7 και να προηγηθούν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 14 πόντους διαφορά, 30-16. Για τους Celtics, που είχαν επιθετικό πρόβλημα, 3 πόντους με ένα τρίποντο σημείωσε ο Άγγελος Δαυίδ.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης χάλασε με τις δύο ομάδες να κάνουν πάρα πολλά φάουλ. Η ομάδα του Κοντοδήμα, και σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού ήταν πιο ψύχραιμη, πιο εύστοχη και έκανε λιγότερα λάθη. Έτσι, ευτύχησε να προηγηθεί με 14 πόντους, 38-24 με το τέλος της περιόδου, με τον Κοντοδήμα να ηγείται επιθετικά. Για τους «πράσινους» πάλευε ο Τσίλης, ο Κοσκίνας και ο Φυλακτός.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε «φωτιά». Οι Celtics αντέδρασαν και μείωσαν στους 6 πόντους με πολύ μεγάλα καλάθια του Φυλακτού, μπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο, μεγάλα σουτ των Παπαγιάννη, Κοντοδήμα και Γαβριελάτου οδήγησαν τους Shadows σε μία μεγάλη νίκη με 56-43. Το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν τρομερό και από τις δύο ομάδες που έδειξαν να βρίσκουν τα πατήματά τους μετά την διακοπή.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ηλίας Κοντοδήμας με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Φυλακτός με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 21/72 εντός πεδιάς, 3/21 τρίποντα και 11/24 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/55 εντός πεδιάς, 5/17 τρίποντα και 8/16 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 27 λάθη και 2 τάπες.
Shadows (Κοντοδήμας): Πετρίδης, Πασχάλης 2, Γαβριελάτος 7, Αθανασιάδης, Παπαγιάννης 15, Τζώλης 6, Μασσαλής 8, Κοντοδήμας 18.
Ellinoroston Celtics (Δαυίδ): Φυλακτός 18, Χατζηγιάννης 6, Ασημάκος 4, Τσίλης 6, Δαυίδ 5, Παπαϊάκος 2, Κοσκίνας 2
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!