21/09/2020
Μπυροβολικό 16 17 10 10 - 53 -
New York Pic-Knicks 10 9 13 15 - 47 -

Εξάψυχο το Μπυροβολικό!

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στον 15ο όμιλο του Basketaki Cup πήρε χθες το Μπυροβολικό, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε τους New York Pic Knicks με 53-47, παρά το γεγονός πως κατέβηκε με 6 παίχτες.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Μπυροβολημένοι στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Γιάννη Δαμόπουλου, 3 του Συρανίδη και τρίποντα των Γαβριήλογλου – Βασίλη Δαμόπουλου, προηγήθηκαν με 11-3, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 16-10. Οι Νάννος και Δημητρέλλος είχαν από ένα τρίποντο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πόντους πρόσθεσαν οι Αθανασίου και Τσαγκάρης.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης στην δεύτερη περίοδο, το Μπυροβολικό έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 33-19, χάρη σε τρία τρίποντα του Βασίλη Δαμόπουλου, 5 πόντους του Χουρσόγλου και 3 του Γιάννη Δαμόπουλου. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι New York Pic Knicks, με τον Αντωνόπουλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Αθανασίου και Πάντο με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πλησίασαν στους 5, 33-28, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το Μπυροβολικό αντέδρασε γρήγορα και με τρίποντες βόμβες των Γαβριήλογλου και Βασίλη Δαμόπουλου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 43-32!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “Μπυροβολημένοι” άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων, και παρά την κούραση, έφτασαν στη νίκη με 53-47 , έπειτα από 5 πόντους του Γαβριήλογλου και 3 του Χουρσόγλου. Για τους New York Pic Knicks στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σπηλιωτόπουλος (6π) και Αντωνόπουλος (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/28 βολές, 6/32 δίποντα και 10/31 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 3 τάπες και 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/17 βολές, 15/50 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Κορυφαίος για το Μπυροβολικό ο Βασίλης Δαμόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των New York Pic Knicks ο Αθανασίου με 11 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 3/9 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Μπυροβολικό (Συρανίδης):  Δαμόπουλος Β. 15 (5), Συρανίδης 6, Γαβριήλογλου 11 (3), Χουρσόγλου 10 (1), Δαμόπουλος Γ. 11 (1), Λεωνάκης

New York Pic Knicks (Ρωμοσιός): Δημητρέλλος 5 (1), Ρωμοσιός, Σπηλιωτόπουλος 7, Αντωνόπουλος 9 (1), Νάννος 3 (1), Πάντος 8, Αθανασίου 11, Ζαχαριάδης 2, Τσαγκάρης 2, Κοντογιάννης

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το Μπυροβολικό διαχειρίστηκε άψογα το ματς παρά τις απουσίες του!