14/06/2022
Aballiers 11 11 19 9 - 50 -
Cool Dynamic 10 7 13 8 - 38 -

Εξασφάλισαν την τετράδα οι Aballiers!

ην Κυριακή το βράδυ 12 Ιουνίου στο Athens Sports Hall, οι Aballiers χωρίς να ανεβάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν σχετικά εύκολα με 50 – 38 απέναντι στην Cool Dynamic.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων με τους Aballiers να προηγούνται με 11 – 10. Ο Γραμματικός ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους με τον Μανώλη να ακολουθεί με τρίποντο για τους γηπεδούχους, ενώ την Dynamic κρατούσε κοντά το δίδυμο Γρηγορόπουλος με 6 και Μαυράκης με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα, να είναι όμως άστοχες και το σκορ χαμηλό(22-17). Ο Γραμματικός με 5 πόντους κουβαλούσε την επίθεση των προπορευόμενων με τον Λιακόπουλο να ακολουθεί με 3 και τον Θάνο να βάζει ένα δίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χαρμπαλής ήταν μπροστάρης με 5 πόντους με τον Γρηγορόπουλο να βάζει δύο βολές.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με το δίδυμο Γραμματικού με 6, Τσαμπαλή με 5 πόντους αντίστοιχα να ηγούνται στην επίθεση και τον Μανώλη να βάζει ένα τρίποντο, ξέφυγαν με 41-30. Στην αντίπερα όχθη , η Cool Dynamic παρέμεινε αρκετά άστοχη με τους Χαρμπαλή, Βασταρδή να ξεχωρίζουν με 5 και 3 πόντους έκαστος.

Στο ρελαντί κυλούσε το τέταρτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις με τρίποντα από Μαυράκη, Γρηγορόπουλο και τους Aballiers να σφραγίζουν την νίκη τους με τρίποντο του Παγάνου και καλάθια από Θάνο, Λιακόπουλο και Μανώλη για το τελικό 50-38.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστράτιος Χαρμπαλής με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Aballiers είχαν 13 / 34 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Η Cool Dynamic είχε 10 / 39 δίποντα, 3 / 22 τρίποντα, 9 / 15 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.