04/04/2023
Hellenic Energy 12 6 7 21 - 46 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 15 15 14 13 - 57 -

Εξασφάλισαν την παραμονή οι Γαλάτες!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες επικράτησαν των ΕΛ.ΠΕ. με 46-57, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία και στέλνοντας εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τα «Πετρέλαια» στην Development League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα στο κλειστό του Κολωνού, με τους Γαλάτες να είναι ένα κλικ πιο αποτελεσματικοί, χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Μαντά (5π.), Τζ. Ανδρικόπουλο (5π.), Γαλάνη (3π.) και Καζάνα (2π.). Τα ΕΛ.ΠΕ. είχαν τις απαντήσεις με τους Καλαρίδη (5π.), Διακουμή (3π.), Κατζέλη (2π.) και Γιαννίμπα (2π.), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -3. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Γαλάτες κυριάρχησαν στο παρκέ και με βασικό όπλο την εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας. Καζάνας (6π.), Δημογέροντας (4π.), Μαντάς (3π.) και Καλλούλη (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους φιλοξενούμενους και μετέπειτα νικητές, ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 8 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 18-30.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Προστατεύοντας σθεναρά το καλάθι τους, οι Γαλάτες κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη με +20, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Δημογέροντα (5π.), Μαντά (3π.), Α. Ανδρικόπουλο (2π.), Τζ. Ανδρικόπουλο (2π.) και Καζάνα (2π.). Άλυτο παρέμεινε το επιθετικό πρόβλημα για τα ΕΛ.ΠΕ., παρά την προσπάθεια των Καλαρίδη (5π.) και Φεραδούρου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-44.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το τελευταίο δεκάλεπτο θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, το ένστικτο επιβίωσης των ΕΛ.ΠΕ. έβαλε φωτιά στο ματς. Με αντεπίθεση διαρκείας και αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους Γαλάτες, η ομάδα του Καπρέτσου έδειξε ικανή ακόμη και για την ολική ανατροπή, βρίσκοντας στήριγμα κυρίως στους Διακουμή (6π.), Προκοπίδη (4π.) και Στάθη (4π.). Οι Γαλάτες παρότι αγχώθηκαν, βρήκαν τελικά τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση και να επικρατήσουν με 46-57, χάρη στα καλάθια των Μαντά (3π.), Δημογέροντα (3π.), Καλλούλη (3π.), Γαλάνη (2π.) και Τζ. Ανδρικόπουλου (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, τα ΕΛ.ΠΕ. είχαν 11/44 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη. Στον αντίποδα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 14/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Δημογέροντας με 12 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο, 1/5 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Καλαρίδης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 3/11 δίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

ΕΛ.ΠΕ. (Καπρέτσος) : Γιαννίμπας 4, Διακουμής 9 (3), Θεάκος 2, Καλαρίδης 12, Καπρέτσος, Κατζέλης 7 (1), Προκοπίδης 4, Στάθης 4, Τζουβάλας, Φεραδούρος 4.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος) : Diaz Μαντάς 14 (3), Ανδρικόπουλος Α. 2, Ανδρικόπουλος Τζ. 9 (1), Γαλάνης 5 (1), Δημογέροντας 12 (1), Καζάνας 10, Καλλούλη 5 (1), Μπετχαβάς.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.