02/07/2020
Πόρτο 7 16 8 17 6 54 -
Πήγασος 18 8 11 11 11 59 -

Εξασφάλισε τα playoff ο Πήγασος!

Ο Πήγασος είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς, η Πόρτο έφτασε μια ανάσα πριν την νίκη με 5 πόντους να προηγείται 1 λεπτό πριν από τη λήξη, αλλά ο Πήγασος ξανά έφερε το ματς στην παράταση που τελικά επικράτησε με 54 – 59.

Η ομάδα του Ρόκκα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τρίποντα από Ρουσάκη, Σταυρόπουλο και δίποντα από Κατινάκη και Ξυριδάκη προηγήθηκε νωρίς στο σκορ για να μειώσει η Πόρτο με τρίποντο του Ασβεστά και καλάθια από Ζαφειράκη και Χατζηδάκη (7 – 10.)Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 8 αναπάντητους πόντους με Λεγάκη(5) και Κατινάκη διαμορφώνοντας το 7– 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Οικονομίδη πατούσε καλύτερα στο τερέν και με πρωταγωνιστή τον Ζαφειράκη με 9 πόντους και βοήθειες από Ασβεστά, Τζανή και Καπνισάκη, έριξε την διαφορά καθώς ο Πήγασος σκόραρε μόνο 8 πόντους με Ρουσάκη, Σταυρόπουλο ,Νίκα και Κατινάκη(23-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες με αποτέλεσμα το επιμέρους να διαμορφώνεται 8 – 11.Ζαφειράκης, Τζανής, Γιαννακάκης από την μία και Λεγάκης(4), Κατινάκης και Σταυρόπουλος από την άλλη διαμόρφωσαν το 31 – 37.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να διατηρούν το προβάδισμα με Κατινάκη, Σταυρόπουλο και Νίκα, όμως η Πόρτο με πρωταγωνιστή τον Ζαφειράκη με 8 πόντους και τους Τοπούζογλου,Τζανή και Γιαννακάκη να σκοράρουν , προσπέρασε 48 – 43 ενάμιση λεπρό πριν από την λήξη του αγώνα.Ό Πήγασος δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και με τρίποντο του Σταυροπούλου και δίποντο του Κατινάκη έφερε το ματς σε παράταση 48 – 48.

Στην παράταση η Πόρτο έδειχνε να μείνει από δυνάμεις βάζοντας 6 πόντους με Ζαφειράκη, Τζανή και Καπνισάκη, με αποτέλεσμα ο Πήγασος με πρωταγωνιστή τον Νίκα με 5 πόντους, 4 του Λεγάκη και δίποντο του Ξυριδάκη στην εκπνοή να πάρει το ροζ φύλλο διαμορφώνοντας το τελικό 54 – 59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ορέστης Κατινάκης με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Ζαφειράκης με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά η Πόρτο είχε 11 – 43 δίποντα, 8– 35 τρίποντα, 8 – 12 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη. Ο Πήγασος είχε 17 – 44 δίποντα, 7 – 30 τρίποντα, 4 – 10 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Πόρτο(Οικονομίδης): Ζαφειράκης 25 (13ρ.), Καπνισάκης 5 (7ρ.), Γιαννακάκης 7, Ασβεστάς 4, Τζανής 7 (11ρ.), Τοπούζογλου 4 (9ρ.), Χατζηδάκης 2, Παναγιωτονάκος.

Πήγασος (Ρόκκας): Νίκας 6,Ρουσσάκης 5,Καρατζής ,Σταυρόπουλος 13, Κατινάκης 15 (14ρ.), Λεγάκης 16 (13ρ.) Ξυριδάκης 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ που έπαιξαν οι ο ομάδες.