69
Hawks 20 20 14 15 - 69 -
Χαρμάνι Milano 12 13 17 18 - 60 -

Έξι Hawks έφταναν για τον σεφτέ!

Αν και κατέβηκαν με μόλις 6 παίχτες, οι Hawks πήραν την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής επιβλήθηκαν δύσκολα της Χαρμάνι Μιλάνο με 69-60 στο κλειστό του Κολωνού!

Με το δίδυμο Κουβαρά – Γκαβέλα να πετάει φωτιές με 8 πόντους έκαστος και τον Σαμαρτζή να ακολουθεί με 4, οι Hawks πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο ξεκίνημα της συνάντησης, 20-12. Ο Μπιμπλής με 5 πόντους και ο Φράγκος με ένα τρίποντο ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να χτίζουν διψήφια διαφορά ασφαλείας 22 πόντων, 40-18, έπειτα από δύο τρίποντες βόμβες του Κουβαρά, 6 πόντους του Γκαβέλα, 5 του Ματζώρου και έμμεσο τρίποντο του Μουζουράκη. Το μόνο που κατάφερε η Χαρμάνι Μιλάνο ήταν να ρίξει την διαφορά στους 15, 40-25, με τους Τάγκα και Μπομπότη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μιλανέζοι έδειξαν πως θα παλέψουν για την ανατροπή με όλες τις δυνάμεις τους, μειώνοντας στους 12, 54-42, με τον Φράγκο να βάζει δύο τρίποντα, 4 πόντους είχε ο Τάγκας, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Μπομπότης και Μπιμπλής. Τα “Γεράκια” κράτησαν σε θέση οδηγού με διψήφια διαφορά σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Μουζουράκη και οι 5 του Κουβαρά. Σκορ τρίτης περιόδου 54-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Χαρμάνι Μιλάνο έβαλε φωτιά στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Μπομπότη, 4 του Μανούρη και 4 του Μπιμπλή, πλησίασε στους 3, 61-58, 3:30 για την λήξη. Ωστόσο, οι Hawks άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Σαμαρτζή (6π), Γκαβέλα (5π) και Κουβαρά (3π) να βγάζουν  το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην νίκη με 69-60!

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 13/24 βολές, 22/53 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 22/62 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των Hawks ο Κουβαράς με 22 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 6/15 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Χαρμάνι Μιλάνο ο Μανούρης με 9 πόντους, έχοντας ½ βολές και 4/8 δίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Hawks (Ματζώρος): Γκαβέλας 21, Σαμαρτζής 10 (1), Ματζώρος 6 (1), Κουβαράς 22 (2), Αρχοντόπουλος, Μουζουράκης 10

Χαρμάνι Μιλάνο (Τάγκας): Φράγκος 9 (3), Τάγκας 8, Ιωσηφίδης 5, Καρέλλος Ι., Λιαμπότης 2, Μανούρης 9, Τρισμπιώτης, Μπομπότης 13, Μπιμπλής 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο των Hawks, όπως επίσης και το πείσμα των Μιλανέζων, επιστρέφοντας από το -22 στο -3!