13/12/2019
Aballiers 12 12 11 9 - 44 -
San Anargiri Sperms 21 14 13 15 - 63 -

Έξι παίχτες – έξι νίκες!

Μπορεί να κατέβηκαν με πολλές απουσίες (6 άτομα ρόστερ), όμως οι San Anargiri Sperms παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατάφεραν να επικρατήσουν με 44-63 και να κάνουν το 6/6 στην Development 2 League.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο ματς, αφού με πρωταγωνιστές τους Μπίλια, Ρεγγούζα και Σερεβέτα προηγήθηκαν στο 10’ με 12-21. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν το μακρινό σουτ του Γραμματικού, όμως παρουσίασαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, «χτίζοντας» μάλιστα διψήφια διαφορά, χάρη στους Μπίλια, Γραμματόπουλο και Αντωνίου (24-35). Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σταθεροί στα επιθετικά τους καθήκοντα, σημειώνοντας και πάλι 12 πόντους με τους Γραμματικό και Τσαμπαλή.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, έχοντας χάσει και λόγω τραυματισμού τον Αντωνίου, «κόλλησαν» στην επίθεση. Οι Aballiers ωστόσο, δεν εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός αυτό και συνέχισαν να βρίσκονται με την… πλάτη στον τοίχο. Οι «άσπροι» με καλάθια του Μπίλια και του Γραμματόπουλου, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 35-48 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Μ’ ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι Sperms εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (35-55), βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη. Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπικής διαδικασίας, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ. Το τελικό σκορ ήταν 44-63 με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 6-0 και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο 4-2.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Μπίλιας με 14 πόντους (6/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γραμματικός με 14 πόντους (3/4 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 2/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/39 δίποντα (30,7%), 4/31 τρίποντα (12,9%) και 8/13 βολές (61,5%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/57 δίποντα (47,3%), 0/5 τρίποντα (0%) και 9/15 βολές (60%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας, Κρητικός 17 (1), Θάνος 3 (10 ριμπ.), Γραμματικός 14 (2), Αθανασόπουλος, Γώγος, Τζίλιανος 2, Τσαμπαλής 8 (1)

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 6, Μπίλιας 14, Χριστοδούλου 2, Σερεβέτας 12 (10 ριμπ.), Γραμματόπουλος 9 (12 ριμπ.), Ρεγγούζας 20

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που προσέγγισαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.