10/10/2021
Saint Pauli 8 7 10 6 - 31 -
Spartans BC 4 19 15 11 - 49 -

6 Saint Pauli Vs 6 Spartans, σημειώσατε διπλό!

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των Spartans στον όγδοο όμιλο της Development2 League, καθώς κέρδισαν σχετικά εύκολα την εξάδα των Saint Pauli με 31-49 στο κλειστό του Κολωνού!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Saint Pauli να προηγούνται με 6-0 στα πρώτα 2:30, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 8-4, χάρη σε δύο τρίποντα του Κουλούρη και καλάθι του Πανταζή. Ο Ζαν Μπατίστ με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Ζαν Μπατίστ, 6 πόντους του Μεντζελόπουλου και ένα τριποντάκι του Παναγιώτη Σάσσαρη, οι Spartans πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 15-23. Μόνος του πάλευε για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο ο Κόντος, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σπαρτιάτες έφτασαν μέχρι και στο +15, 23-38, έπειτα από 6 νέους πόντους του Μεντζελόπουλου, 4 του Σουρέλη και τρίποντο του Ζαν Μπατίστ. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 25-38, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Saint Pauli ο Παπαγεωργίου, ενώ νωρίτερα ένα τριποντάκι είχε ο Κουλούρης. Σκορ τρίτης περιόδου 25-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Θοδωρή Σάσσαρη διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μεντζελόπουλο (5π) και Μπούρα (4π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 31-49. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπαγεωργίου και Παναγόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/4 βολές, 9/27 δίποντα και 4/28 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/4 βολές, 17/46 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Παπαγεωργίου με 4 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 2/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Spartans ο Ζαν Μπατίστ με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 1/4 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Saint Pauli (Κόντος): Πανταζής 4, Παπαγεωργίου 4, Κόντος 8 (1), Αναστασόπουλος 2, Κουλούρης 9 (3), Παναγόπουλος 4

Spartans (Σάσσαρης Θ.): Μπούρας 6, Ζαν Μπατίστ 13 (3), Σάσσαρης Ν. 2, Μεντζελόπουλος 17, Σουρέλης 8, Σάσσαρης Π. 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των Spartans από το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης μέχρι τέλους!