27/11/2021
Peristeri Wardogs 4 13 4 12 - 33 -
Termites 9 11 17 13 - 50 -

Έξι στα έξι και συνεχίζουν οι Τερμίτες!

Οι Termites επιβεβαίωσαν την καλή τους κατάσταση και την πρώτη θέση που κατέχουν στον έβδομο όμιλο της D2, καθώς το βράδυ της Παρασκευής δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 33 – 50 , απέναντι στους ελλιπέστατους Peristéri Wardogs!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ψαχνόταν ακόμα στην επίθεση, με τους Τερμίτες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 4 – 9. Οι Wardogs βρήκαν μόνο 4 πόντους με τον Σοφό, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Γιαννάκης με 4 πόντους και Αποστολόπουλος με τρίποντο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με 4 πόντους του Βλασσόπουλου, Χατζητσομπάνη, Γιαννάκη να βάζουν από 3 ξέφυγαν 10 – 19. Στην συνέχεια οι Περιστεριώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τον Σοφό να είναι άρχοντας μέσα στο ζωγραφιστό και τον Θ. Καρακατσάνη να βάζει τρίποντο, μείωσαν 17 – 20 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Σοφός πέτυχε το πρώτο καλάθι στην τρίτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια οι Τερμίτες με τον Γιαννάκη να σέρνει τον χορό με 6 πόντους, τρίποντο του Χατζητσομπάνη και καλάθι του Τουμπακάρη, ξέφυγαν 19 – 31. Ο Στάικος έβαλε καλάθι για τους προβληματικούς επιθετικά Wardogs , για να έρθουν Τουμπακάρης με 4 και Ξ. Βλασόπουλος να διαμορφώσουν το 21 – 37.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με την έκβαση του αγώνα να μην αλλάζει και τους Τερμίτες να ολοκληρώνουν την νίκη τους. Ο Σοφός πέτυχε 4 ακόμα πόντους για τους γηπεδούχους, με τον Μπουργαζά να έχει και αυτός ισάριθμους για τους Wardogs , ενώ στην αντίπερα όχθη, οι Τερμίτες με έξι διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, διαμόρφωσαν το τελικό 33 – 50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Τουμπακάρης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Σοφός με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Wardogs είχαν 10 / 55 δίποντα, 2 / 19 τρίποντα, 7/ 10 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Termites είχαν 17 / 52 δίποντα, 4 / 25 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 63 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Peristéri Wardogs (Κ.Καρακατσάνης): Κ. Καρακατσάνης 2(10ρ.), Θ. Καρακατσάνης 6, Μπουργαζάς 4(4 ασίστ), Στάικος 3(11ρ.), Σοφός 18(18ρ.),Γιοβάρθης .

Termites (Αποστολόπουλος): Γιαννάκης 15 (9ρ.), Πολύδωρος 1, Αποστολόπουλος 5, Τουμπακάρης 8(9ρ.), Ν. Βλασόπουλος 3 (7ρ.), Χατζητσομπάνης 9(16ρ.), Ξ.Βλασόπουλος 9(14ρ.).

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι και οι εντυπωσιακές φάσεις που έβγαλαν οι δύο ομάδες.