28/11/2019
Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς 7 10 13 2 - 32 -
Mad Frogs 17 13 5 8 - 43 -

Έξι υπέροχα Βατράχια!

Έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Μανωλόπουλο και Brkic, οι μόλις έξι Mad Frogs επικράτησαν των Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς με 32-43 στο ΓΣΠ για την Development 2 League και επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν τα «Βατράχια» αφού με πρωταγωνιστές τους Brkic, Μανωλόπουλο και Αδαμόπουλο «έχτισαν» διψήφια διαφορά (7-17). Οι γηπεδούχου πήραν σκορ κυρίως από τον Κοντογιάννη, όμως θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Mad Frogs όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, με το δίδυμο Μανωλόπουλου – Brkic να κάνει και πάλι την διαφορά στην επίθεση. Οι Μουργόριορς μπορεί με τους Λίγγρη και Νικήτα να έγιναν πιο παραγωγικοί, σημειώνοντας 10 πόντους, όμως δεν παρουσίασαν ιδιαίτερη βελτίωση στην άμυνα, μένοντας πίσω στο σκορ με 17-30.

Η αντίδραση της ομάδας του Μπεκιάρη ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, ανάγκασαν τους αντιπάλους να σημειώσουν μόλις 5 πόντους, ενώ με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στο -5 (30-35) και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε στην τέταρτη περίοδο, όμως ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ. Οι «πράσινοι» ανέβασαν και πάλι «στροφές» και με μπροστάρη τον Μανωλόπουλο έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-8, φτάνοντας πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 32-43. Οι Μουργόριορς παρουσιάστηκαν στην τέταρτη περίοδο κατώτεροι των προσδοκιών, σημειώνοντας μόλις 2 πόντους κι έτσι γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Brkic με double double και 17 πόντους (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 15 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κοντογιάννης με 9 πόντους (4/10 δίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/44 δίποντα (29,5%), 1/10 τρίποντα (10%) και 3/8 βολές (37,5%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/32 δίποντα (28,1%), 6/28 τρίποντα (21,4%) και 7/12 βολές (58,3%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Γκόλτεν Στέιτ Μουργόριορς (Χρηστάκος): Κυριακόπουλος 2, Τσιριγώτης 2 (10 ριμπ.), Νικήτας 7 (1), Στραβοσκούφης 2, Μπούρας, Μπεκιάρης, Γιαμπατζίδης 2, Κοντογιάννης 9, Λίγγρης 6

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 2, Καραμήτσος, Αλέξης, Brkic 17 (1), Αδαμόπουλος 5 (1), Μανωλόπουλος 19 (4)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά σκαμπανεβάσματα που είχαν στο παιχνίδι τους οι γηπεδούχοι.