08/01/2023
Sun City Spurs 15 32 18 23 - 88 -
Pressof BC 12 8 2 16 - 38 -

Εξωπραγματικοί Sun City Spurs !

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Sun City Spurs πραγματοποίησαν ίσως την καλύτερη εμφάνιση της ιστορίας τους, συντρίβοντας την Pressof με το απίστευτο 88-38 και ευστοχώντας 19 φορές (19/38, 50%) πίσω από την γραμμή των 6,75μ. Η ομάδα του Γιάννη Πέλεχα ήταν πραγματικά καταιγιστική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και συνεχίζει την προσπάθεια της για βαθμολογική άνοδο. Δύσκολο βράδυ για την ομάδα του Νίκου Μπαλάσκα που θέλει να ξεχάσει γρήγορα ό,τι συνέβη και να επικεντρωθεί στο προσεχές ματς κόντρα στους Valhala Phantoms. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ισορροπημένο – συγκριτικά με τα υπόλοιπα – ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά σκορ. Μιχαλόπουλος (8π.), Μελισσάρης (5π.) και Ντεντόπουλος (2π.) σκόραραν τους πρώτους πόντους των Σπιρουνιών, ενώ η Pressof απάντησε με Νομικό (5π.), Βρεττό (3π.), Κοντάκο (2π.) και Τσόρτό (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το παρκέ του ASH άρχισε να «κατηφορίζει». Με πρωταγωνιστή τον Χατζηγεωργιάδη (17π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Βροντάκη (5π.), Μπούκουρα (5π.) και Κυριαζίδη (5π.) οι Spurs διεύρυναν το προβάδισμά τους με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Στην αντίπερα όχθη, μόλις 8 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι, χάρη στους Κοντάκο (4π.), Μακαρίτη (2π.) και Τσορτό (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 47-20.

Μετά την ανάπαυλα οι Spurs συνέχισαν να βλέπουν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι. Με επιμέρους 18-2 και τους Κυριαζίδη (8π.), Μελισσάρη (7π.) και Χατζηγεωργιάδη (3π.) να ξεχωρίζουν, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με απόλυτο τρόπο. Η Pressof, ούσα σοκαρισμένη από την ευστοχία των αντιπάλων της, αντιμετώπισε ολικό μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 65-22.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους, βρίσκοντας στήριγμα στους Νομικό (9π.), Μακαρίτη (3π.), Κοντάκο (2π.) και Παπαθανασίου (2π.). Οι Spurs όμως, ήταν και πάλι ανώτεροι και με τους Μιχαλόπουλο (12π.), Μπούκουρα (6π.) και Χατζηγεωργιάδη (6π.) έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 88-38.

Στο τέλος του αγώνα, οι Sun City Spurs είχαν 13/33 δίποντα, 19/38 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Pressof είχε 9/32 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψε 28 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Χατζηγεωργιάδης με 25 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοντάκος με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Sun City Spurs (Πέλεχας) : Βροντάκης 5 (1), Καραγιάννης, Κυριαζίδης 13 (3), Μελισσάρης 12 (1), Μιχαλόπουλος 20 (5), Μπούκουρας 11 (3), Ντεντόπουλος 2, Σαπουντζής, Φώτος, Χατζηγεωργιάδης 25 (6).

Pressof BC (Μπαλάσκας) : Βρεττός 3 (1), Κοντάκος 8, Μακαρίτης 5 (1), Μπαλάσκας, Νομικός 16 (4), Παπαθανασίου 2, Τσορτός 4.

Τι μας άρεσε : Η τρομακτική ευστοχία των Spurs.