14/02/2022
Spartans BC 10 10 10 18 - 48 -
Greek Freaks 11 10 8 9 - 38 -

Εκτέλεσαν από την περιφέρεια οι Spartans!

Επιστροφή στις νίκες για τους Spartans στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την δέκατη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Greek Freaks με 48-38 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε μεγάλη μέρα την περιφέρειά τους!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Greek Freaks στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 4 πόντους του Μπραΐμη και βοήθειες των Ιωαννίδη, Μπάμπαλη και Υφαντόπουλου, προηγούνταν με 4-11, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 5 συνεχόμενους πόντους του Καμπούρη, μείωσαν στον πόντο, 10-11, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Τσούμας και δύο πόντους ο Οικονόμου.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Μπάμπαλη και άλλους τόσους του Σύλλα, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 20-21. Τους Spartans κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Καμπούρη και το τρίποντο του Γαλαριώτη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς με τρίποντα των Καμπούρη – Γαλαριώτη και δίποντα των Μπούρα – Νίκου Σάσσαρη, οι Σπαρτιάτες προσπέρασαν με 30-29. Ο Μπραΐμης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ δύο είχε ο Σύλλας. Σκορ τρίτης περιόδου 30-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η περιφέρεια των Spartans ήταν ασταμάτητη και με δράστες στην επίθεση τους Γαλαριώτη και Καμπούρη με 8 πόντους έκαστος, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-38. Δεν μπόρεσαν οι Greek Freaks να πάρουν την ψυχολογία με το μέρος τους στα τελευταία λεπτά και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μπάμπαλη, Σύλλα και Μπραΐμη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 6/22 δίποντα και 10/36 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/22 βολές, 16/46 δίποντα και 0/12 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Spartans ο Καμπούρης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 1/2 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Greek Freaks ο Μπάμπαλης με 9 ποντπθς, έχοντας 1/2 βολές, 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Spartans (Σάσσαρης Π.): Γαλαριώτης 14 (4), Οικονόμου 4 (1), Τσούμας 4 (1), Μπούρας 2, Κουφόγιωργας, Σάσσαρης Ν. 4, Καμπούρης 20 (5), Αμοργιανός, Σάσσαρης Π., Ζαφειρόπουλος

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Προκάκης 1, Υφαντόπουλος 2, Μπάμπαλης 9, Καπατσώρης, Τσαμπαρλής, Σύλλας 9, Μπραΐμης 13, Ιωαννίδης 4

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια!