21/01/2022
Το Τρίτο Φύλο 20 16 18 9 - 63 -
Χάνειball 20 5 11 17 - 53 -

Εκτέλεσε από μακριά το Τρίτο Φύλο!

Το βράδυ της Πέμπτης 20 Ιανουαρίου στο Mπασκετάκι Aρένα, το Τρίτο Φύλο ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο 2022, καθώς με τρομακτική ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου(15), επικράτησε με 63 – 53 απέναντι στην Χάνειball.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα ,με το Τρίτο Φύλο να προηγείται στο ξεκίνημα με Τζανιδάκη και Καρυτιανό να έχουν από 3 πόντους και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν 8-8 με τον Κ.Κ.Χριστόπουλο να έχει 3 πόντους.Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η συνέχεια, με τους γηπεδούχους να βομβαρδίζουν από τα 6,75, με τον Δεληγιάννη να πετυχαίνει τρία και τον Παντελή ένα τρίποντο αντίστοιχα, ενώ η Χάνειball με Δ. Χριστόπουλο και Κ.Σ. Χριστόπουλο να βάζουν από 5 πόντους έφερνε το ματς στα ίσια(20-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο ήταν εμφανώς καλύτερο και με τον εξαιρετικό Αντώνη Τζανιδάκη να βάζει 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του, ξέφυγε στο ημίχρονο 36 – 25. Ο Γούβης πέτυχε και τους 5 πόντους της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο μπήκε δυνατά η Χανειball και με τον Δ. Χριστόπουλο πρώτο βιολί με 6 πόντους μείωσε στους εφτά(43-36). Οι γηπεδούχοι με τον Χαϊδεμένο να κρατάει την ομάδα του εκείνη την περίοδο με 7 πόντους και τους Τζανιδάκη(2), Δεληγιάννη να πυροβολούν στην συνέχεια από την περιφέρεια, έστειλαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54 – 36).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Τρίτο Φύλο συνέχισε να σκοράρει από μακριά με Τζανιδάκη(2) και Μοίρα ολοκληρώνοντας με νίκη τον αγώνα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Χάνειball ήταν καλύτερη σε αυτήν την περίοδο με τον Κ.Κ.Χριστόπουλο να πετυχαίνει δύο τρίποντα, τον Γούβη να βάζει 4 πόντους και τον Κ.Σ. Χριστόπουλο να προσθέτει άλλο ένα σουτ από μακριά, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει το μοιραίο, με το τελικό 63 – 53 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Το Τρίτο Φύλο είχε 6 / 28 δίποντα, 15 / 44 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Η Χάνειball είχε 16 / 43 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 9 / 14 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Τρίτο Φύλο(Τζανιδάκης): Παντελής 3, Δεληγιάννης 12, Καστρίνιος 2(8ρ.), Γεωργάκης, Μοίρας 3, Πανάγος 2 (8ρ.), Τζανιδάκης 26 (7ρ.), Χαϊδεμένος 9, Καρυτιανός 6(11ρ.).

Χάνειball (Δ.Χριστόπουλος):Μπελεφάντης 4(12ρ.) Γούβης 12(11ρ.), Κ.Κ.Χριστόπουλος 9,Κ.Σ. Χριστόπουλος 13 (9ρ.), Δ.Χριστόπουλος 11, Κότσιφας 4.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την γραμμή του τριπόντου.