14/04/2024
Leontario BC 18 14 8 14 5 59 -
Space Hellas 14 17 12 11 8 62 -

Εκτέλεσε ο Βεργόγιαννης, πανηγύρισε η Space Hellas!

Το ματς ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε, με τις δύο ομάδες να μάχονται σκληρά για το θετικό αποτέλεσμα, με τη Space Hellas να κάνει τελικά μία καλή αρχή σε αυτή τη νέα καλοκαιρινή προσπάθειά της.

Βεργόγιαννης και Κοπετίνας μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ, με το Leontario να προηγείται με 9-6. Ο Βεργόγιαννης, ωστόσο, έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του (9-10), αλλά όχι για πολύ, μιας και Λάππας και Κοπετίνας σκόραραν για το 13-10. Οι γηπεδούχοι έφεραν από τον πάγκο τον Ζαβιτσάνο, ο οποίος αμέσως βοήθησε ώστε η ομάδα του να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (18-14).

Η Space Hellas πλησίασε στο πόντο (21-20) και από εκείνο το σημείο και έπειτα το προβάδισμα άλλαξε 4 φορές, με τον Κωνσταντιδέλη να γράφει το 29-26. Ο Βεργόγιαννης κράτησε σε «απόσταση αναπνοής» την ομάδα του (29-28), αλλά ο Βόσικας επέτρεψε στο Leontario, παρά το καλάθι του Αράπογλου, να πάει στο ημίχρονο με το προβάδισμα στα χέρια του (32-31).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυνηγούν, αλλά έφτασαν στην ανατροπή όταν ο Βεργόγιαννης άφησε τη μπάλα στο καλάθι για το 38-39. Ο Παπαευαγγέλου πήρε τη «σκυτάλη», για να ακολουθήσει και πάλι ο Βεργόγιαννης,  που είχε απάντηση στο δίποντο του Ζαβιτσάνου για το 40-43, με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Καμία δεν τα παρατούσε και έτσι το φινάλε εξελίχθηκε σε «θρίλερ». Με το σκορ στο 54-54 ο Κοπετίνας πήγε στη γραμμή των βολών, αλλά τις έχασε και τις δύο. Ο Βλάχος είχε την ευκαιρία του επίσης από κοντά, αλλά κατέληξε κι αυτή άστοχη, ενώ η τελευταία επίθεση της Space Hellas δεν έφερε κάποιο καλάθι και έτσι το 54-54 έστειλε το παιχνίδι στη παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά, αλλά υπήρξε αντίδραση από τη πλευρά του Leontario με τον Βόσικα να κάνει το 59-58. Με μία βολή του Παπακώστα το σκορ πήγε στο 59-59 και το ματς «κρεμόταν από μία κλωστή». Ο Βεργόγιαννης τελικά ήταν ο ήρωας για την Space Hellas, καθώς με τρίποντη εκτέλεση 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 59-62. Ο Λάππας δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και έτσι οι πανηγυρισμοί ξεκίνησαν στη πλευρά της Space Hellas που επικράτησε 59-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βεργόγιαννης με 23 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 11 ριμπάουντ. Από το Leontario ξεχώρισε ο Νικόλαος Βόσικας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βλάχος 6(3ρ.), Βόσικας 14(8ρ.), Γιουβανέλλης 2(4ρ.), Δεδούσης 9(7ρ.), Ζαβιτσάνος 5(3ρ.), Κοπετίνας 10(10ρ.), Κορωνάκης 4(2ρ.), Κουτρώτσιος, Κωνσταντιδέλης 2, Λάππας 7(2ρ.)

Space Hellas (Βεργόγιαννης): Αράπογλου 3(4ρ.), Βεργόγιαννης 23(11ρ.), Ηλιόπουλος 6(10ρ.), Ιγκνιάτοβιτς, Καλογεράκος, Καραφώτης 2(4ρ.), Κασνέσης 3(1ρ.), Μαρμαράς 2(2ρ.), Παπαευαγγέλου 8(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο του Βεργόγιαννη!