19/02/2024
Λεγάμενοι BC 15 14 17 11 - 57 -
Cosa Nostra 9 26 16 15 - 66 -

Με εκτελεστή Γονιδάκη η Cosa Nostra!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Μαζαράκη οι Λέγαμενοι υποδέχθηκαν τους Cosa Nostra, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν εκπληκτική εμφάνιση και να παίρνουν την νίκη με 57-66.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι που βρήκαν εύκολα καλάθια σε πρωτεύον και δευτερεύον αιφνιδιασμό κάνοντας ένα σερί 9-0. Άμεση απάντηση για τους Cosa Nostra με τον Ρες να σημειώνει 7 πόντους και να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 15-9.

Αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπήκαν στο παρκέ με όρεξη να τρέξουν το γήπεδο και βρουν εύκολα καλάθια. Στην ζώνη του λυκόφωτος ο Γονιδάκης σημείωσε 12 πόντους με τέσσερις βόμβες τριών πόντων, βάζοντας για τα καλά στην θέση του οδηγού την ομάδα του με 29-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παρκέ να προσφέρουν ωραίο επιθετικό μπάσκετ. Για τους Cosa Nostra στο κομμάτι της δημιουργίας ανέλαβε δράση ο Ρες, ενώ ο Γονιδάκης πήρε πάλι το όπλο του και σημείωσε δύο τρίποντα. Για τους γηπεδούχους άργησε αλλά βρήκε το χέρι του ο Καρτσωνάκης σκοράροντας και αυτός δύο τρίποντα κρατώντας κοντά στο σκορ τους Λεγάμενους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά χωρίς κάποια να ξεφύγει στο σκορ. Ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά ήταν αρκετό για να πάρουν σημαντική διαφορά και να ελέγξουν το παιχνίδι με το τέλος. Σπουδαία νίκη τετράδας για τους Cosa Nostra με 57-66.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάκιος με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βρεττάκος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/15 βολές, 16/35 δίποντα και 5/33 τρίποντα, μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 3/4 βολές, 18/51 δίποντα και 9/32 τρίποντα, μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

Λέγαμενοι BC (Καμαριωτάκης): Λάγιος 8, Δασκαλόπουλος 8, Αγαλόπουλος 9, Βρεττάκος 16, Καμαριωτάκης 10, Καρτσωνάκης 6

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Κάκιος 9, Ρες 17, Μπρούστας 2, Γονιδάκης 21, Βιλλιώτης 6, Μαυρίδης 2, Τζαχρίστας, Φλιτζάνης, Μοίρας 9

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!