25/11/2021
New York Fix 14 12 10 13 - 49 -
Black Mamba 18 9 12 16 - 55 -

Έκτη νίκη για το Black Mamba!

Την 6η του νίκη στον 3ο όμιλο της Master League πανηγύρισε το Black Mamba που επικράτησε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 55-49  των New York Fix.

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες που προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Το Black Mamba, ήταν στις λεπτομέρειες καλύτερο και προηγήθηκε με 4 πόντους διαφορά, 18-14, με τον Αλέξανδρο Λουκόπουλο να σημειώνει 8 πόντους. Για την ομάδα του Καλπακίδη 5 έβαλε ο Ζορμπάς, ενώ 4 πρόσθεσε ο Κουτούζος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο δυνατές άμυνες. Το Black Mamba, μετά κόπων και βασάνων διατήρησε το προβάδισμα του και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 27-26. Χιμντάν από την μία με 4 πόντους και Αθανασόπουλος από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Η ομάδα του Παντελή Μπασδάνη διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά σε κάθε «ξεπέταγμά της» οι Fix είχαν τον τρόπο και επέστρεφαν στο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 39-36 για το Black Mamba, που είδε τον Θοδωρή Μουσούλη να σημειώνει 4 πόντους. Για την ομάδα του Σεΐζη, από 4 πότνους σημείωσαν οι Ζορμάς και Αθανασόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης το Black Mamba κράτησε το προβάδισμα που είχε και έφτασε τελικά στην 6η του νίκη στο πρωτάθλημα, παίρνοντας την νίκη με 55-49. Η άμυνα ζώνης του Μπασδάνη, «κόλλησε» τους Fix, οι οποίοι με τον Τάσο Καλπακίδη έχασαν πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Η καλή εικόνα των Fix ωστόσο, γεμίζει με αισιοδοξία το συγκρότημα του Σεΐζη για κάτι καλό που μπορεί να κάνει μέσα στην χρονιά, αν μαζεύεται.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αμίρ Χιμνντάν με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Αθανασόπουλος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι New York Fix είχαν 17/74 εντός πεδιάς, 8/39 τρίποντα και 7/10 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 5 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη το Black Mamba είχε 22/67 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 6/10 βολές. Πήρε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα κι έκανε 8 λάθη.

New York Fix (Σεΐζης): Σεΐζης 8, Παναγόπουλος, Παύλου 2, Αθανασόπουλος 11, Κουτούζος 12, Καλπακίδης 3, Ζορμπάς 13, Κολέτσος.

Black Mamba (Μπασδάνης): Λουκόπουλος 16, Δανίκογλου, Καριώτης 4, Μαρίτσας 3, Μπολοτάκης 6, Μουσούλης 8, Δέδες 6, Χιμντάν 12.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι πολύ μπασκετικό!