04/11/2023
LazerWolves 27 19 12 12 - 70 -
Orlando Tragics 10 22 10 21 - 63 -

Έκτη νίκη και συνεχίζουν οι LazerWolves!

Στο Μαζαράκης για το πλαίσιο του πρωταθλήματος της Development League, οι LazerWolves σημείωσαν μια ακόμα εντυπωσιακή νίκη επί των Orlando Tragics, με το τελικό σκορ να δείχνει 70-63 υπέρ τους, με τους γηπεδούχους να είχαν τον Φιλοκώστα να ξεχωρίζει σε αυτήν τη μάχη, προσφέροντας εξαιρετικές επιδόσεις τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο με ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα. Κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά πόντων από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας 20 πόντους έναντι 6 των αντιπάλων τους. Με τη λήξη της πρώτης περιόδου, το σκορ έδειχνε 27-10 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα των LazerWolves διατήρησε το προβάδισμα, αν και οι αντίπαλοί τους, Orlando Tragics, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι LazerWolves προηγούνταν 46-32.

Στην τρίτη περίοδo οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά οι Lazerwolves συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι. Με διαφορά 16 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με σκορ 58-42, οι κίτρινοι έδειξαν την υπεροχή της ομάδας τους μέχρι και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development League, με το τελικό σκορ να είναι 70-63, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, ενώ οι μπλε να υποχωρούν στην όγδοη θέση με τέσσερις ήττες.

Οι LazerWolves είχαν 7/13 βολές, 24/50 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/16 βολές, 14/36 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των LazerWolves ο Ψρήστος Φιλοκώστας με 19 πόντους ,8 ριμπάουντ,  4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ για τους Orlando Tragics ο Στασινός με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ,3 ασίστ και 1 λάθος.

LazerWolves (Καρατζάς): Αντωνακόπουλος 2, Δημητρακόπουλος 2, Καρατζάς 10, Κοντιζάς, Μεικόπουλος 6, Μοσχάκης 12, Παναγιωτόπουλος 3, Πολυχρονίδης 8, Τύρος 6, Φιλοκώστας 19, Χαρτζάρας 2

Orlando Tragics (Ακτύπης): Αγγελιδάκης 12, Ακτύπης 3, Κωνσταντίνου 11, ποθητός 4, Σπυράτος 9, Στασινός 10, Τσιώγκας 14

Τι μας άρεσε: Η αγωνιστική κατάσταση των γηπεδούχων