12/12/2019
Souvlakers 30 11 25 15 - 81 -
Λεγάμενοι BC 9 21 23 19 - 72 -

Έκτη συνεχόμενη νίκη οι Souvlakers!

Την Τρίτη το βράδυ 10 Δεκεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Souvlakers με οδηγό το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, επικράτησαν των εξαιρετικών στη συνέχεια Λεγάμενων 81 – 72 παίρνοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη τους στην Ελίτ.

Εκπληκτικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο γιατί τους Souvlakers . Δέχτηκαν μόνο 9 πόντους από τρίποντα(Σκαμαγκάς 2, Γκανιάτσας) ενώ στην επίθεση παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ με τους Αγγελόπουλο(9), Σταματόπουλο(8), Δάμη (8), Ερρίκο και Σαρρή να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο , πήραν σημαντικό προβάδισμα με 30 – 9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα με Τζαβάρα(4), Σταματόπουλο και Σαρρή(4) ,αλλά σιγά-σιγά οι Λεγάμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με Γκανιάτσα(4), Σκαμαγκά(10) Βρεττάκο και Δασκαλόπουλο(4) μάζεψαν την διαφορά διαμορφώνοντας το 41 – 30 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Souvlakers να βάζουν δύο καλάθια με Σαρρή και Ερρίκο, στη συνέχεια όμως ο Βρεττάκος άρχισε να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι βάζοντας 10 πόντους και με τη βοήθεια του Γκανιάτσα που πρόσθεσε άλλους 4 μείωσαν στον πόντο 45 – 44. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και με σερί 12 – 0 από Σαρρή(4), Ερρίκο και δύο τρίποντες βόμβες του Αγγελόπουλου ξέφυγαν πάλι με 57 – 44. Οι Λεγάμενοι δεν παράτησαν το ματς και έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι με Δασκαλόπουλο και Γκανιάτσα, ενώ οι γηπεδούχοι με 8 συνεχόμενους πόντους του Σταματόπουλου είχαν προβάδισμα με 66 – 51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Σαρρή να βάζει δύο γρήγορα καλάθια όμως Σκαμαγκάς(5), Δασκαλόπουλος και Γκανιάτσας έτρεξαν σερί 0 – 12 μειώνοντας 70 – 63. Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα πι Souvlakers πρόσθεσαν ακόμα 11 πόντους με Αγγελόπουλο, Σαρρή, Ερρίκο και Δάμη, ενώ οι Λεγάμενοι που ακολουθούσαν αλλά δεν είχαν το κάτι παραπάνω με Δασκαλόπουλ, Γκανιάτσα και Βρεττάκο διαμόρφωσαν το τελικό 81 – 72.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σαρρής με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Δασκαλόπουλος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ .

Συνολικά οι Souvlakers είχαν 27 – 53 δίποντα, 7 – 22 τρίποντα, 6 – 9 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Λεγάμενοι είχαν 16 – 34 δίποντα, 10 – 36 τρίποντα, 10 – 20 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Souvlakers (Ποντίκης): Τσιφτσής, Δάμης 11, Κάρολος Barkshire 2, Αγγελόπουλος 20(6ασ.), Ερρίκος Barkshire 9, Σαρρής 19 (10ρ.), Τζαβάρας 4, Σταματόπουλος 16 (14ρ.).

Λεγάμενοι(Χαϊκάλης):Στάντζος (8 ρ.), Βρεττάκος 20(4ασ.), Γκανιάτσας 21 (5ασ.), Χαϊκάλης, Δασκαλόπουλος 13 (13ρ.), Σκαμαγκάς 18.

Τι μας άρεσε: Το Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο των Souvlakers και η αντίδραση των Λεγάμενων από κει και πέρα.