69
Λεγάμενοι BC 9 14 18 10 - 51 -
Thu 19 16 16 18 - 69 -

Έκτο ροζάκι με… Μαρκογιαννάκη!

Σπουδαία νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Thunder, καθώς στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Elite League κέρδισε τους Λεγάμενους με 51-69, τους πλησίασε στην βαθμολογία και πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, με τον Μαρκογιαννάκη να την παίρνει από το χεράκι με 29 πόντους!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Λαγού, καθώς με προσωπικό show του Μαρκογιαννάκη με 11 πόντους και 4 του Μαστορίδη, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 9-19. Ο Θρουβάλας με 4 πόντους και ο Βρεττάκος με εύστοχη προσπάθεια από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η Thunder είχε τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης, έφτασε στο +15, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα  12 πόντων, 23-35, χάρη σε 4 νέους πόντους του Μαρκογιαννάκη, 4 του Τσιστράκη και τρίποντα των Μιχελάκου – Νικολαρόπουλου, με τον Μιχελάκο να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Τους Λεγάμενους κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Γκανιάτσας, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την διψήφια διαφορά, 41-51, και τους Τσιστράκη (6π), Μαρκογιαννάκη (3π) και Τζούρτο (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Προσπάθησαν να πλησιάσουν οι Πειραιώτες τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, παρά τους νέους 10 πόντους του Γκανιάτσα και τα τρίποντα των Βρεττάκου – Στάντζου. Σκορ τρίτης περιόδου 41-51!

Κανένας και τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Μαρκογιαννάκη ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ακόμη 11 δικούς του πόντους και 4 του Μαστορίδη, οδήγησαν την Thunder στην μεγάλη νίκη με 51-69. Για την ομάδα του Χαϊκάλη στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βρεττάκος (4π), Θρουβάλας, Δασκαλόπουλος και Κοτσαμπάς.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 10/14 βολές, 13/39 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/13 βολές, 16/45 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Στάντζος με 3 πόντους, έχοντας ½ τρίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος της Thunder ο Μαρκογιαννάκης με 29 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, ¾ δίποντα και 6/15 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος 3 (1), Σιγάλας 2, Βρεττάκος 10 (2), Θρουβάλας 8, Κοτσαμπάς 2, Γκανιάτσας 20 (2), Δασκαλόπουλος 6

Thunder (Λαγός): Μιχελάκος 5 (1), Ζαράνης, Ζαΐμης 2, Μαρκογιαννάκης 29 (6), Νικολαρόπουλος 3 (1), Τσιστράκης 11, Τζούρτος 3 (1), Σαμπάνης 6, Μαστορίδης 10

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Thunder δεν έδωσε σε κανένα σημείο δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή, μετά το πολύ καλό ξεκίνημά της!