03/10/2020
Λύκοι 7 13 13 14 - 47 -
Beer Team 11 7 7 17 - 42 -

Κολυτέ, κερδίσαμε!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Λύκοι, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του 24ου ομίλου κέρδισαν την Beer Team με 47-42 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Κολυτό με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ!

Με τους Θεοδοσόπουλο (4π), Λαγουτάρη (4π) και Μάριο Μαυράκη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση στο ξεκίνημα της συνάντησης, η Beer Team προηγήθηκε με 2-9 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 4, 7-11, με τους Κολυτό (3π), Σάββα και Κέντρο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λύκοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 4 πόντους του Κέντρου και τριποντάκι του Κατσίκη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 20-18. Για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Ανδρέας Μαυράκης με 4 πόντους.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι μπλε έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 33-25, μετά από ακόμη 5 πόντους του Κατσίκη και 4 του Γιαννικόπουλου. Τους Μπυρόβιους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Παυλάκος (3π), Μεταξάς και Ανδρέας Μαυράκης. Σκορ τρίτης περιόδου 33-25!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κολυτό (7π) και Κέντρο (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 47-42 Για την Beer Team στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Θεοδοσόπουλος και Παυλάκος με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα, φτάνοντας μέχρι και στο -3, 2:00 για την λήξη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 16/53 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/17 βολές, 14/38 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 1 τάπα και 22 λάθη.

Κορυφαίος των Λύκων ο Κολυτός με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 5/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Beer Team ο Λαγουτάρης με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/6 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Κολυτός 14, Αρβανίτης, Σάββας 2, Κέντρος 9, Καχριμάνης 2, Κατσίκης 10 (2), Γιαννικόπουλος 4, Κουρούβανης 6

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Ξυγκάκης 2, Μαυράκης Α. 6, Παυλάκος 8 (2), Τζατζαράκης, Λαγουτάρης 5, Θεοδοσόπουλος 12, Μεταξάς 4, Μαυράκης Μ. 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Κολυτού, ο οποίος πριν το ματς δήλωσε ότι θα βγει mvp!