24/01/2020
SKG Sonics 9 11 7 12 - 39 -
Salonica Old Stars 16 8 17 6 - 47 -

Έλαμψαν σαν αστέρες οι Old Stars!

Σε έναν κλειστό αγώνα που δεν είχε ψηλό σκορ, οι Old Stars κατάφεραν να φύγουν νικητές παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα από τους SKG Sonics.

Το πρώτο δεκάλεπτο δε ξεκίνησε καλά για τους Sonics, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά από την αρχή. Λαθουράκης, Ποτουρίδης και Ματούλας τράβηξαν το σκορ για την ομάδα των Old Stars. Από την άλλη πλευρά, Κωστούδης, Ντάσιος και Κωνσταντινίδης έδειχναν ότι η ομάδα τους δε θα τα παρατούσε τόσο εύκολα. Τέλος δεκαλέπτου με σκορ 9-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων με τον Τροφίδη να πετυχαίνει πέντε από τους 11 πόντους της ομάδας του, σημειώνοντας και ένα τρίποντο. Από την αντίπερα όχθη, Ματούλας και Γούναρης δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει. Τέλος ημιχρόνου και σκορ 20-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Old Stars μπήκαν αποφασισμένοι. Ματούλας, Περατικός, Περρωστής και Γούναρης έδειξαν τα δόντια τους και πόσο αποφασισμένη ήταν η ομάδα τους για τη νίκη. Από τους Sonics, ο Τροφίδης πέτυχε όλους τους πόντους της ομάδας του για το δεκάλεπτο, επτά στο σύνολο. Λήξη δεκαλέπτου και επιμέρους σκορ 7-17.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο άλλη μια αντεπίθεση των γηπεδούχων έλαβε χώρα, δεν ήταν όμως αρκετή για να τους δώσει τη νίκη. Ο Τροφίδης συνέχισε να πυροβολεί από τα 6.75 σημειώνοντας δύο τρίποντα. Για τους φιλοξενούμενους, τους έξι πόντους της ομάδας τους, τους πέτυχαν οι Ποτουρίδης, Περρωστής και Μαλλογιάννης.

Τέλος αγώνα και τελικό σκορ 39-47 με τους Old Stars Salonica να πανηγυρίζουν τη νίκη.

SKG Sonics (Μελλίσας): Κωνσταντινίδης 4, Λυμπέρης, Καζαντζής 2, Μελίσσας, Κωστούδης 3(1), Μπεντής 2, Ρωμούδης, Καποδίστριας 3, Γκουβής, Ζωπίδης 4(1), Ντάσιος 3, Δούκας, Τροφίδης 18(3)

Old Stars Salonica (Λαθουράκης): Λαθουράκης 5(1), Περατικός 6, Ποτουρίδης 9(1), Μπαντής, Γούναρης 5(1), Παπαφλωράτος, Ματούλας 11(2), Περρωστής 7(1), Μαλλογιάννης 4.

Τί μας άρεσε: Η για ακόμα μια φορά εκπληκτική προσωπική άμυνα του Αλέξανδρου Περατικού.