01/02/2020
Salonica Old Stars 5 14 17 16 - 52 -
Salonica Titans 10 11 12 9 - 42 -

Έλαμψαν τα αστέρια των Old Stars!

Έπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα, οι Old Stars κατάφεραν να παραμείνουν σοβαροί και να πάρουν στο τέλος τη νίκη απέναντι στους αξιόμαχους Τιτάνες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένοι και πέτυχαν μόλις πέντε πόντους. Τρίποντο από τον Ματούλα και ένα δίποντο από τον Κρητικόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με αιχμές του δόρατος τους Σαρασίτη και Καλαθά, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 5-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν. Ο Ματούλας ανέλαβε δράση και με έξι προσωπικούς πόντους, κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Οι Τιτάνες πηραν σκορ από πέντε παίκτες τους και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 19-21.

Τρίτο δεκάλεπτο και οι Old Stars μπήκαν πιο δυνατά, Μαλογιάννης και Ματούλας σκόραραν από έξι πόντους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάλι πλουραλισμό στο σκοράρισμα, ο Βασιλειάδης πέτυχε τρεις πόντους και από δύο οι Σαρασίτης, Δημητριάδης και Καλαθάς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ματούλας πήρε φωτιά, σκόραρε 10 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Αλειφτήρας, Καλαθάς και Καζαντζής σκόραραν από τους Τιτάνες αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη. Τελικό σκορ 52-42.

Old Stars Salonica (Λαθουράκης): Λαθουράκης 1, Περατικός, Γκρατσονίδης 4, Ποτουρίδης 4, Παπαφλωράτος, Ματούλας 28(4), Περρωστής 8, Κρητικόπουλος 3, Μαλλογιάννης 4.

Τιτάνες (Καράτσιαλης): Λάππας 2, Σαρασίτης 8, Αλειφτήρας 4, Παταπούδης, Τράκας, Τσιβελεκίδης 3, Βασιλειάδης 5, Νούτσιας 2, Δημητριάδης 6(2), Καζαντζής 3, Καλαθάς 9.

Τί μας άρεσε: Η έφεση στο σκοράρισμα του Ματούλα.