12/11/2019
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 15 17 25 22 - 79 -
Gran Camaria 17 11 5 14 - 47 -

Έλαμψε ο Γιώργος Παούρης!

Με τον Γιώργο Παούρη να κυριαρχεί στις δύο άκρες του παρκέ, ο Αρισταίος συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στον πρώτο όμιλο της Development 2, νικώντας τη νεανική ομάδα του Αθανασίου, Gran Camaria, με 79-47!

Το πρώτο δεκάλεπτο ενθουσίασε τους πάντες, με τους παίχτες των δύο ομάδων να δίνουν τρελό ρυθμό στο ματς, με γρήγορες επιθέσεις, όμορφες προσπάθειες και ζήλο! Μαργέτης(9)  και Παρίσης(4) από με μεριά Gran Camaria, Παούρης Γ. (8) από Αρισταίο και τελικό σκορ δεκαλέπτου 15-17 για τους φιλοξενούμενους Gran Camaria.

Η είσοδος του Κανιά(4) έδωσε άλλο ένα σημείο αναφοράς στο ποστ για τον Αρισταίο, με το ματς να συνεχίζει να πηγαίνει πόντο πόντο και τον Δημακάκο(1) να βρίσκει σουτ από την περιφέρεια , οδηγούμαστε στο 32-28 ως σκορ ημιχρόνου.

Τρίτη περίοδος και όλα άλλαξαν! Ο Βασίλης Παούρης(8) ξεκίνησε να πυροβολεί από τα 6.75 στο πρώτο πεντάλεπτο, ο Γιώργος Παούρης(11) με απανωτές προσωπικές ενέργειες συνέχισε το τρελό σερί για τον Αρισταίο που έφτασε μέχρι το 21-2(!) Και ουσιαστικά κλείδωσε το ματς για τους γηπεδούχους. (57-33)

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ευκαιρία για το ματς να γίνει πιο ελεύθερο, κομμένο και ραμμένο για το dna των δύο ομάδων! Παούρης Γ. (4), Μπερκέτης (3) και Κανιάς (6) από μεριά Αρισταίου και Γεντής (4) με Βακαλόπουλο (3) από Camaria, έβαλαν όμορφα καλάθια και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του αγώνα, 79-47, με τον Α.Σ.Κ Αρισταίο να  πηγαίνει στο 3-0!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, κάνοντας 2 λαθάκια. Από μεριά Gran Camaria ξεχώρισε ο Μαργέτης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα , ένα μπλοκ και 3 λάθη.

Συνολικά ο Α.Σ.Κ Αρισταίος είχε 32/80 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 9/23 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκανε 11 κλεψίματα, έκοψε 4 σουτ των αντιπάλων, κάνοντας παράλληλα 6 λάθη.  Η ομάδα των Gran Camaria είχε 19/69 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 2/7 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, δίνοντας 7 τελικές πάσες, έκανε 4 κλεψίματα, έκοψαν ένα σουτ των αντιπάλων, κάνοντας παράλληλα 16 λάθη.

Α.Σ.Κ Αρισταίος ( Δεμένεγας ): Ρουσουνέλος 2, Μουζάκης 2 ( 3 ριμπ ), Κανιάς 12 ( 2 ριμπ ), Κορασίδης 2 ( 7 ριμπ ), Βαλεράς 9 ( 13 ριμπ ), Τούντας 2 ( 7 ριμπ ), Παούρης Ν. , Μπερκέτης 3, Παούρης Γ. 28 ( 5 ριμπ ), Παούρης Β. 17 (3), Παούρης Σ. 2 ( 8 ριμπ )

Gran Camaria ( Αθανασίου ): Σταθάκος 1, Παρίσης 7 ( 5 ριμπ ), Μαργέτης 20 ( 11 ριμπ ), Σ!χνικας 7 ( 7 ριμπ ), Μιχαλίτσιανος 2 ( 3 ασ ), Δημακάκος (1), Γεντής 4, Βακαλόπουλος 3, Αθανασίου, Τσακανίκας.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα και το βάθος πάγκου του Α.Σ.Κ Αρισταίου, καθώς και το χωρίς σκοπιμότητα και γρήγορο παιχνίδι των Gran Camaria!