06/07/2021
Εθνικός Αστέρας Σόχου 19 25 16 14 - 74 -
Sintrim Team 9 8 8 18 - 43 -

Έλαμψε στο γήπεδο ο Εθνικός Αστέρας Σόχου!

Μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο οι παίκτες του Εθνικού Αστέρα Σοχού, έπαιξαν πολύ καλές άμυνες και είχαν καλές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγούνται με 19-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώρτσος με έξι πόντους, ο Κανδής και ο Καλλιφούδης που είχαν από τέσσερις, ενώ για τους Sintrim Team o Μάρκος είχε τέσσερις πόντους και ο Λαδόπουλος τρείς.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες της Sintrim Team και ανέβασαν την διαφορά στη δεύτερη περίοδο. Στην επίθεση για τον Εθνικό Αστέρα Σοχού έδωσε πολλές λύσεις ο Χυτόπουλος πετυχαίνοντας εφτά πόντους και ο Τσαβρίδης με έξι πόντους. Ο Κατσικιώτης με πέντε πόντους προσπάθησε να μειώσει την διαφορά για τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το 44-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός στο παιχνίδι για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι στα σουτ από την περιφέρεια και με τα τρίποντα  των Γιώρτσο, Καμαρούδη και Νόικο έκαναν το 60-25. Για τους Sintrim Team πέτυχαν από τέσσερις πόντους οι Μαυράκης και Κατσικιώτης.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού η Sintrim Team ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με τον Κατσικιώτη (10 πόντοι). Οι γηπεδούχοι όμως δεν ανησύχησαν και με τα τρίποντα των Καμαρούδη και Παλέτζα διαμόρφωσαν το τελικό 74-43.

Εθνικός Αστέρας Σοχού: Καλλιφούδης 6 (2κλ.), Γιώρτσος 16 (4τρ., 6ρ., 6ασ., 5κλ.), Νόικος 7 (1τρ.), Χουμσοκλής 6, Καμαρούδης 8 (2τρ., 6ρ., 2κλ.), Παλέτζας 10 (3τρ., 7ρ., 4ασ., 2κλ.), Κανδής 4 (6ρ., 3κλ., 1μπ.), Χυτόπουλος 11 (1τρ., 7ρ., 4ασ., 2κλ.), Τσαβλίδης 6(2τρ., 2κλ.)

Sintrim Team: Μαυράκης 9 (1τρ., 11ρ.,3κλ.), Κατσικιώτης 23, Μπούζης 0 (6ρ.), Λαδόπουλος 5 (1τ., 8ρ.), Μάρκος 6 (14ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο Γιώρτσος έκανε μία καταπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση σκοράροντας 16 πόντους  με έξι ριμπάουντ, έξι ασίστ και πέντε κλεψίματα.