07/03/2023
Hellas Paper Bears 15 12 15 21 - 63 -
In Da Hood 11 11 11 13 - 46 -

Έλαμψε το αστέρι του Ρίζου στην νίκη των Hellas Paper Bears!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Hellas Paper Bear και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Ρίζο και τον τον Χρήστο Πολυχρονιάδη να ξεκινάνε ζεστοί από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Οι In Da Hood δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Τζουμάνη και με αυτόν τον τρόπο μείωσαν στο 15-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε καθώς και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση. Οι In Da Hood προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν αυτόν τον ρυθμό και να μειώσουν με τον Κυριακίδη και τον Κεσίδη, όμως οι Hellas Paper Bears κράτησαν την συγκέντρωση τους και με τα καλάθια του Ταξιάρχη Πολυχρονιάδη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 27-22.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι In Da Hood συνέχισαν την προσπάθεια τους για να μειώσουν την διαφορά με τον Δόντσιο να καθαρίζει τα αμυντικά ριμπάουντ και τον Τζουμάνη με τον Φουτσιτζή να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Hellas Paper Bears έβρισκαν λύσεις στο πρόσωπο του Φαρμάκη και του Χρήστου Πολυχρονιάδη για κάθε καλάθι που δέχονταν με αποτέλεσμα να μεγαλώσουν την διαφορά στο 42-33.

Στην τέταρτη περίοδο η κούραση έκανε την εμφάνιση της στους In Da Hood οι οποίοι βρήκαν σκορ με τον Τζουμάνη και τον Κυριακίδη να έχουν βρεί ρυθμό, όμως πλήρωσαν τις αργές επιστροφές στην άμυνα. Οι Hellas Paper Bears ανέβασαν το τέμπο του παιχνιδιού και με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με το τελικό 63-46.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Ρίζος με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους In Da Hood ξεχώρισε ο Δημήτρης Κεσίδης με 3 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης 6, Χ. Πολυχρονιάδης 11(2), Ι. Πολυχρονιάδης 2, Αλεπάκης 2, Θ. Πολυχρονιάδης, Τ. Πολυχρονιάδης 16(1), Ρίζος 26(4).

In Da Hood: Φουτσιτζής 11(1), Τζουμάνης 20(3), Δόντσιος, Κυριακίδης 12(1), Κεσίδης 3, Σίσκος.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Hellas Paper Bears.