05/03/2024
Campeon Εθνικός Star 17 9 18 17 - 61 -
Κλειώ 11 12 13 12 - 43 -

Στο ρελαντί ο Campeon Εθνικός Star!

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Εθνικός Star απέναντι στην Κλειώ , καθώς επιβλήθηκε με 61-43 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Winter Development 2 League.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δυο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι αλλά με τις άμυνες να κυριαρχούν. Έτσι ,το σκορ στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στην ισορροπία(6-6) , όμως ένα μικρό σερί του Εθνικού από Αργεντίνη και Λάγιο έκανε το σκορ 17-11 , που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η Κλειώ αντέδρασε , είχε σε καλή κατάσταση τον Σπύρο Καλαλή με αποτέλεσμα το ματς να είναι στον πόντο 6:18 πριν την ανάπαυλα. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι και το ημίχρονο έκλεισε στο 26-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου , ο Εθνικός μπήκε πιο δυνατά , είχε τους Λάγιο και Αργεντίνη σε κέφια φέρνοντας την διαφορά στο +10(41-31).Η Κλειώ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Αμπατζή κυρίως αλλά μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -13(44-31).

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής καθώς το παιχνίδι έγινε παράσταση για έναν ρόλο. Η κούραση άρχισε να γίνεται εμφανής στους παίχτες των φιλοξενούμενων , ο Εθνικός είχε σε εξαιρετική κατάσταση όλα του τα επιθετικά «όπλα» και παρά την προσπάθεια του Τσιώλου και του Αμπατζή από μεριάς φιλοξενούμενων ,πήρε εν τέλει την νίκη με το 61-43 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αργεντίνης με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος από μεριάς φιλοξενούμενων ήταν ο Καλαλής με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Εθνικός Star(Σιαπάνης):Αργεντίνης 18,Γαλάνης ,Δεληδάκης 12 , Ζουρίδης 2 , Λάγιος 20, Μελάς , Σιαπάνης 5, Φλάσκος 4

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 6 , Γκιντζίρης , Καλαλής 20 , Πολυχρονόπουλος 5, Σφήκας 5 , Τσιώλος 7.