25/10/2023
Σοποτό B.C. 16 15 11 23 - 65 -
Athens Pistols 8 9 20 13 - 50 -

Έλαμψε επιθετικά και κέρδισε το Σοποτό!

Μεγάλο παιχνίδι για την τρίτη αγωνιστική της Master league, ανάμεσα σε Σοποτό και Athens Pistols, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση και να παίρνουν μεγάλη νίκη με 65-50. Στο 2-1 πλέον οι γηπεδούχοι, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-2.

Το ξεκίνημα ιδανικό για τους γηπεδούχους που έδειξαν από αρχή ότι ήθελαν πολύ την νίκη, έχτισαν μια διαφορά 8 πόντων με τα ταμπλό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να γράφει 16-8.

Ανάλογη συνέχεια για το Σοποτό, δεν έσβησε τις μηχανές σε καμία περίπτωση με τον εξαιρετικό Γκόλια να σκοράρει 10 πόντους, έχοντας για και παρέα τον Σοφιανόπουλο (10π). Για τους φιλοξενούμενους Κόκκαλης και Μανώλης με 6 πόντους ο καθένας ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί επιθετικά, με τους Athens Pistols να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 31-17 στο τελος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, χάρις τον εξαιρετικό Ανδρικόπουλο που σημείωσε 9 πόντους με δύο τρίποντα. Μάλιστα το δεύτερο τρίποντο του Ανδρικόπουλου σημειώθηκε ακριβώς με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου,.με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 42-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού περιμέναμε σίγουρα ένα πιο ωραίο φινάλε, όμως ο σοβαρός τραυματισμός του Σαμιώτη σημάδεψε τον αγώνα, τρία λεπτά πριν τη λήξη του, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν το παιχνίδι χωρίς κάποια ιδιαίτερη όρεξη για μπάσκετ. Τελικό σκορ 65-50 για το Σοποτό στο κλειστό της ζωφριάς, κάνοντας έτσι την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκόλιας με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κόκκαλης με 13 πόντου, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 5/9 βολές, 12/27 δίποντα και 12/30 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκανα 6 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι Athens Pistols είχαν 5/8 βολές, 15/39 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 6 λάθη.

Σοποτό BC (Λιάκος): Αγγελογιαννόπουλος 8, Γκόλιας 16 (2), Ιωάννου 2, Καρατζάς 2, Κουτσουρής 3 (1), Σοφιανόπουλος 18 (5), Χουλιαράς, Ψαλιδόπουλος 16 (4)

Athens Pistols (Καρνάβας): Ανδρικόπουλος 9 (2), Βρυώνης 2, Καρνάβας 12 (2), Κόκκαλης 13, Μανώλης 6, Πατρώνης 1, Σάρρας, Σαμιώτης 7 (1)

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Σαμιώτη στο τέλος του αγώνα.