12/11/2021
Elapuse BC 20 20 10 25 - 75 -
Bobeeres 9 15 9 10 - 43 -

Elapu(εί)se,έχουμε ομαδάρα!

Καταπληκτική εμφάνιση από την παρέα του Δημήτρη του Αναγνώστου, με την Elapuse BC να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και να επικρατεί με τελικό σκορ 75-43, δείχνοντας τα… δόντια της ενόψει του φετινού μαραθωνίου της Master, απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα, τους Bobberes!

Πολύ όμορφο το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την ενέργεια να… ξεχειλίζει και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Σακελλαράκης έδωσε χείρα βοήθειας στον Αντωνόπουλο έτσι ώστε οι Bobberes να ισορροπήσουν τον αγώνα στα μέσα της περιόδου, με την Elapuse όμως να στηρίζεται σε Ζορμπά,Μπάκη και να… ξεφεύγει, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-9.

Ζορμπάς και Μιγιόνης έβαλαν δύο τρίποντα νωρίς νωρίς στη δεύτερη περίοδο, με την Elapuse να είναι καλύτερη και… αποφασισμένη για τη νίκη, με το 30-9 που προηγήθηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου, να της δίνει τη δυνατότητα να ελέγξει και τον ρυθμό του αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-24.

Ισορροπημένη η αναμέτρηση στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τη μεγάλη διαφορά να μη χαλάει καθόλου τον ρυθμό του αγώνα και την Elapuse να δείχνει διάθεση να μη βγάλει το πόδι από το… γκάζι, με τον Αντωνόπουλο από Bobberes να προσπαθεί αλλά να μη μπορεί να αποτρέψει το 50-33 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, με την  παρέα του Δημήτρη του Αναγνώστου να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 75-43, δείχνοντας την φετινή της δυναμική,  απέναντι στους Bobberes, οι οποίοι έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίκτωρ Μιγιόνης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κοψίματα και ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στυλιανός Τσακανίκας με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/36 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 4/7 βολές, 40 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9κλεψιματα, 4 κοψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/47 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 8/14 βολές, 32 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 16 λάθη.

Elapuse BC (Αναγνώστου): Μπάκης 17, Φραγκογιάννης 4, Μιγιόνης 19, Αναγνώστου, Δεσύπρης 6, Φωτόπουλος 6, Κωνσταντινίδης 5, Ζορμπάς 18.

Bobberes (Ξουράφης): Ξουράφης 5, Σακελλαράκης 5, Μπερντέλης 10, Σιάτρας  6, Αντωνόπουλος 11, Δαρδαμάνης 2, Τσιακανίκας 4 (8 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!