27/06/2022
Rising Suns 9 19 14 24 - 66 -
Remax Domino 18 11 5 11 - 45 -

Έλαμψαν οι Rising Suns!

Μετά από έναν αρκετά ενδιαφέρον αγώνα και μετά από μια ανατροπή οι Rising Suns κατάφεραν να φύγουν με την νίκη απέναντι στους ανταγωνιστικούς Remax Domino με σκορ 66-45 έχοντας το πάνω χέρι στην μεταξύ τους διαμάχη στην βαθμολογία.

Οι Remax Domino θα ξεκινήσουν αρκετά δυναμικά το παιχνίδι με ένα μεγάλο σερί πόντων κυρίως με τα καλάθια του Παύλου Ηλιάδη αλλά και του Κάνγκα που έδωσαν την διαφορά στην ομάδα τους περιορίζοντας ταυτόχρονα τους Rising Suns μόλις στους 9 πόντους με την καλή τους άμυνα.

Αργότερα όμως στο παιχνίδι και με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Rising Suns μπόρεσαν όχι μόνο να πλησιάσουν στο σκορ αλλά και να περάσουν μπροστά χάρης στις μεγάλες προσπάθειες των Κυριαζίδη και Χουρσαλά έτσι το ματς πήρε ξανά φωτιά παίρνοντας την ελάχιστη διαφορά.

Ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο κλίμα καθώς οι Rising Suns συνέχισαν την ίδια δυνατή πορεία πετυχαίνοντας το ένα καλάθι πίσω από το άλλο την ίδια στιγμή που οι Remax δυσκολεύονται εκδηλώσουν οποιαδήποτε φάση κάτι που τους οδήγησε στο να πετύχουν μόνο 5 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς από την μια από την μια οι Suns συνέχισαν την ανοδική τους πορεία πετυχαίνοντας 24 πόντους έχοντας έναν νέο πρωταγωνιστή τον Καραγιαννιώτη ενώ από την άλλη οι Remax προσπαθώντας να ανακάμψουν η κούραση θα τους καταβάλει και έτσι θα πέσουν μαχόμενοι καθώς θα ηττηθούν με τελικό σκορ 66-45.

MVP του αγώνα θα αναδειχθεί ο Πάνος Κυριαζίδης ο οποίος πέτυχε πέτυχε ένα συναρπαστικό double double με 22 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Remax όμως αυτός που ξεχώρισε είναι ο Δημήτρης Χουλιάρας ο οποίος πέτυχε και αυτός double double βάζοντας 12 πόντους και παίρνοντας 13 ριμπάουντ.

Rising Suns: Κυριαζίδης 22 (3) , Χριβατάκης , Μάρκος 7 , Καραγιαννιώτης 12 (2) , Σβεντζίδης 4 , Λαδόπουλος 5 (1) , Χουρσαλάς 11 , Τζωρτζίου 5

Remax Domino: Ράπτης 6 (2) , Χουλιάρας 12 , Λάμπος Χ. 6 , Λάμπος Γ. 6 , Ηλιάδης Π. 8 (2) , Κάνγκας 7 (1)