25/10/2023
Πι Stoli α 7 6 4 6 - 23 -
Elapuse BC 21 11 13 15 - 60 -

Elapuse με άμυνα που τρομάζει!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena η Elapuse σκόρπισε τα ΠιStoliA με το εκκωφαντικό 23-60 και ανέβηκε στο 2-1 στον πρώτο όμιλο της Master League έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Μαύρο βράδυ για τα ΠιStoliA που κατέρριψαν το αρνητικό τους ρεκόρ όσον αφορά στην παραγωγικότητα.

Καλύτερη από το ξεκίνημα ήταν η ομάδα του Αναγνώστου επικρατώντας με triple score στην πρώτη περίοδο, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μιγιόνη (7π.), Δαφαλιά (5π.), Ζορμπά (3π.) και Παπούλια (2π.). Τα ΠιStoliA έμειναν πίσω από νωρίς, παρά την προσπάθεια των Φακοπουλίδη (5π.) και Ρ. Ιωαννίδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, καθώς οι μετέπειτα νικητές ήταν αρκετά άστοχοι, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα. Στην αντίπερα όχθη, μονάχα ο Τζαβάρας (5π.) σκόραρε εντός πεδιάς για ΠιStoliA που πήγαν προβληματισμένα προς τα αποδυτήρια, έχοντας σκοράρει ελάχιστους πόντους για τα δεδομένα τους. Σκορ ημιχρόνου, 13-32.

Μετά την ανάπαυλα η άμυνα της Elapuse και ειδικότερα αυτή του Δαφαλιά πάνω στον Φακοπουλίδη παρέμεινε ασύλληπτη. Βρίσκοντας λύσεις με συνέπεια τόσο στο ανοιχτό γήπεδο, όσο και στο set παιχνίδι, οι Ελαπουσιώτες εκτόξευσαν το υπέρ τους προβάδισμα, ρίχνοντας τίτλους τέλους στο ματς. Το επιθετικό μπλακ άουτ συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους, που βρήκαν κάποιες περιορισμένες λύσεις από τους Φακοπουλίδη (2π.) και Βούλγαρη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 17-45.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με το σκηνικό να παραμένει το ίδιο. Τα ΠιStoliA δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα τους, ολοκληρώνοντας την ίσως χειρότερη εμφάνιση στην ιστορία τους στη διοργάνωση, ενώ η Elapuse παρέμεινε πολύφωνη, φτάνοντας τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, τα ΠιStoliA είχαν 6/31 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Elapuse είχε 22/48 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κουτσούκος με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και κανένα λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Φακοπουλίδης με 12 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, 1/9 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

ΠιStoliA (Λιόλιος) : Βούλγαρης 2, Γραικούσης, Ιωαννίδης Γ., Ιωαννίδης Ρ. 3, Κωνσταντινίδης, Μαρζτούκος, Σιούτης 1, Τζαβάρας 5 (1), Φακοπουλίδης 12 (1).

Elapuse (Αναγνώστου) : Barkshire 12, Αναγνώστου, Ανδριόπουλος 4, Δαφαλιάς 13 (1), Ζορμπάς 7 (1), Κουτσούκος 8, Μιγιόνης 7 (1), Παπούλιας 9 (1).

Τι μας άρεσε : Η άμυνα του Δαφαλιά πάνω στον Φακοπουλίδη.