30/03/2024
Fast Break 15 13 24 12 - 64 -
G-vana 20 13 10 26 - 69 -

Ελάχιστο προβάδισμα για την G-vana!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι βρίσκοντας καλάθια μέσα από συνεργασίες. Δυναμικό ξεκίνημα από τον Θάνο και με συμπαραστάτη τον Αχτϊπη, η G-vana μπήκε σε θέση οδηγού στο τέλος πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 15-20. Οι γηπεδούχοι είχαν πολυπληθεία στο σκοράρισμα με τον Μπουλαξή να ξεχωρίζει κρατώντας κοντά την ομάδα του σκορ.

Δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και έπαιξαν κυρίως με σετ επιθέσεις. Από 6 πόντους έκαστος σκόραραν οι Θάνος και Αχτίπης για την G-vana, ενώ για τους γηπεδούχους ο Αρβανιτέλης συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και σημειώνοντας 7 πόντους μείωσε στους 5 στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 28-33.

Στην επανάληψη οι Fast Break μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι. Απίστευτη ευστοχία απο την γραμμή των 6.75 στο τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, με τους Μπουλαξή και Αυλωνίτη να σημειώνουν από 2 τρίποντα ο καθένας και να βάζουν την ομάδα τους μπροστά το σκορ με διψήφια διαφορά. Η G-vana δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα να χασει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν και πάλι τον καλό τους εαυτό και με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον εξαιρετικό Θάνο να ολοκληρώνει μια εκπληκτική εμφάνιση, η G-vana όχι μόνο επέστρεψε και πάλι στο παιχνίδι αλλά κατάφερε να πάρει και σημαντική διαφορά λίγο πριν το τέλος. Oι Fast Break κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, παρόλα αυτά γνώρισαν την ήττα με 64-69, με την πρόκριση να παραμείνει ανοιχτή για τις δύο ομάδες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θάνος με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αρβανιτέλης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Fast Break (Μπουλαξής): Μπουλαξής 14, Κοσσένας 2, Ηλιάδης 3, Τζιζτζικαλάκης 2, Περδίκης 7, Αυλωνίτης 9, Αρβανιτέλης 19, Τσάφος 8

G-vana (Ψωμιάδης): Νικήτας 4, Τσιμπούρης, Θάνος 29, Μοσχόπουλος 9, Αχτίπης 22, Ψωμιάδης, Ζιάκανος 5, Κώτσιας, Λιάνος

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!