14/10/2021
Patras LakiStars - - - - - 65 -
Ice Cream Lovers - - - - - 38 -

Έλιωσαν τα παγωτά οι Lakistars!

Μια αναμέτρηση μεταξύ 2 παλιών ομάδων έλαβε μέρος το βράδυ της Πέμπτης. Οι Patras Lakis Stars «κονταροχτυπήθηκαν» με τους Ice Cream Lovers . Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 3ο δεκάλεπτο καθώς ύστερα, οι Stars πάτησαν το γκάζι, ξέφυγαν στο σκορ και εν τέλει πήραν την νίκη με σκορ 65-38 απέναντι στους ελλιπείς Ice Cream Lovers.

12-07 ήταν το επιμέρους σκορ του 1ου δεκαλέπτου. Με οργανωμένες επιθέσεις τα «αστέρια του Λάκη» επέβαλαν τον ρυθμό τους. 2 καλάθια είχε ο Καμπάσης ενώ 1 τρίποντο έβαλε η νέα μεταγραφή της ομάδας Μαγγιώρος. Από 1 εύστοχο τρίποντο είχαν οι Αλεξανδράτος και Κόρδας για τους μόλις 6 παίχτες των Lovers.

Πιο ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος του αγώνα. Το τέμπο έγινε πιο γρήγορο κάτι που σίγουρα ευνόησε τον ταχύτατο Νίκο Μιχαλόπουλο (2 καλάθια). Ακόμα 5 πόντους έβαλε ο αξιόπιστος Κόρδας. Για τους Stars σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Τζελέπης που μέτρησε 5 συνεχόμενους πόντους, ενώ τα 4 καλάθια έφτασε ο Καμπάσης για το 25-19 του α’ ημιχρόνου.

Στους 16 πόντους υπέρ των Patras Lakis Stars έφτασε η διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. 20 πόντους έβαλαν οι γηπεδούχοι και δέχθηκαν μόλις 10 (20-10). 3 καλάθια έβαλε ο Μάργιελος, ακολούθησε με 5 πόντους ο Καμπάσης, 4 είχε ο Μαρκόπολους και τέλος 1 τρίποντο έβαλε ο Μαγγιώρος. Μόνο ο Κόρδας ήταν αποδοτικός επιθετικά για τους Lovers (5 πόντοι) αλλά αυτό σίγουρα δεν ήταν αρκετό για την παρέα του Ντούβα.

Το scoreboard όταν άρχισε το 4ο δεκάλεπτο έδειχνε 45-29! Διαδικαστικού λοιπόν χαρακτήρα ήταν τα τελευταία 10 λεπτά. 7 διαφορετικοί παίχτες του coach A. σκοράραν στον χρόνο αυτό κάτι που μαρτυράει τον επιθετικό πλουραλισμό των Stars. Άλλα 2 καλάθια πέτυχε ο Κόρδας ενώ 3 πόντους είχε ο Ντούβας για το τελικό 65-38!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Καμπάσης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ (3-3), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 22:58 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιλτιάδης Αλεξανδράτος με 3 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 28:24 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Patras Lakis Stars είχαν 25/49 δίποντα (51%), 4/21 τρίποντα (19%), 3/6 βολές (50%), 50 ριμπάουντ (13-37), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 12/45 δίποντα (26,7%), 3/21 τρίποντα (14,3%), 5/16 βολές (31,2%), 43 ριμπάουντ (16-27), 3 ασίστ, 12 κλεψίματα και 13 λάθη.

Patras Lakis Stars(Αγγελόπουλος): Σκίτσας 5 (7 ριμπ), Μαρκόπουλος 4, Μάργιελος 8 (9 ριμπ), Κάτσενος 10 (8 ριμπ), Σαββόπουλος, Καμπάσης 15, Κιάφας 3, Μαγγιώρος 9, Τζελέπης 9, Χουρδάκης 2.

Ice Cream Lovers(Αγγελής): Κόρδας 13, Αγγελής 3, Αλεξανδράτος 3 (10 ριμπ), Μιχαλόπουλος Μ. 3, Μιχαλόπουλος Ν. 6 (9 ριμπ), Μαραγκός 6 (9 ριμπ), Ντούβας 4.

Τι μας άρεσε: Η οργάνωση, τα συστήματα και η άμυνα των γηπεδούχων!