10/12/2023
Brooklyn Nerds 13 7 16 15 - 51 -
Capital Con-Trolls 21 14 27 10 - 72 -

Άκρως ελκυστικοί οι Capital Con-Trolls!

Παίζοντας κατά διάστημα ωραίο μπάσκετ, οι Capital Con-Trolls κέρδισαν με 51-72 τους Brooklyn Nerds για την 13η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Capital Con-Trolls να είναι καλύτεροι και με 6 πόντους του Κιούση, 5 του Αρβανιτάκη, 4 του Μπουρνάζου και 4 του Πατρού, προηγήθηκαν με 13-21. Ο Φορτσάτος με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 3 είχε ο Χωριανόπουλος και ένα δίποντο ο Λιατόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Κιούση και 4 του Φουρτάκα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 20-35. Μόνος του πάλευε για τους Brooklyn Nerds επιθετικά σε εκείνο το σημείο ο Ζαμπούρας, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 7 πόντους της ομάδας του.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Capital Con-Trolls, αφού με 6 πόντους του Μπουρνάζου, 6 του Γκούβα, 6 του Πατρού, 5 του Κιούση και τρίποντο του Αρβανιτάκη, ξέφυγαν στους 26, 36-62! Δεν μπόρεσε η παρέα του Κοντορουχά να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 8 πόντους του Φορτσάτου και τους 6 του Κόσσυβα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους κόκκινους να επικρατούν με 51-72, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Φουρτάκα, Τάσου Μαρζάβα και Τυχόπουλου. Για τους Brooklyn Nerds στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζαμπούρας, Φορτσάτος, Κοντορουχάς και Κόσσυβας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/18 βολές, 21/47 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/4 βολές, 28/49 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Brooklyn Nerds ο Φορτσάτος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 9/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP των Capital Con-Trolls ο Μπουρνάζος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 2/2 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης, Ζαμάνης 1, Ζαμπούρας 10, Κοντορουχάς 3, Κόσσυβας 10, Λιατόπουλος 2, Φορτσάτος 22, Χωριανόπουλος 3

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας Π.): Αρβανιτάκης 8 (2), Γκούβας 10, Κιούσης 15 (1), Μαρζάβας Π. 4, Μαρζάβας Τ. 4, Μπουρνάζος 11 (2), Πατρός 10, Τυχόπουλος 4, Φουρτάκας 6

Τι μας άρεσε: Το παραλίγο triple-double του Μπουρνάζου!