18/06/2022
Δαλάι Κλάμα 13 17 14 16 - 60 -
Harlems 22 30 11 16 - 79 -

Ελκυστικότατοι οι Harlems!

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψαν στις νίκες οι Harlems στον τρίτο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Δαλάι Κλάμα με 60-79 στο Athens Sports Hall και ανέβηκαν εκ νέου στην κορυφή, παρέα με τον San Andrea και την Pressof!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Harlems, καθώς με 6 πόντους του Merkevicious, 5 του Μότσιου και 3 του Σιάμου, προηγούνταν με 11-22, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-22, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Τσιάρας, ενώ νωρίτερα 5 πόντους είχε πετύχει ο Ντεμελής.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με νέους 6 πόντους του Merkevicious, 6 του Σταυρόπουλου, 5 του Δαμίγου και 5 του Χαρακίδα, έφτασαν μέχρι και στο +26, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 30-52. Δεν μπόρεσαν οι Δαλάι Κλάμα να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Κλούτσου και το τρίποντο του Παπαγιάννη.

Πιο ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Σταυρόπουλου και 4 του Καρρά, η ομάδα του Ρουσιώτη διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 44-63. Ο Γουρνάς με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση του συγκροτήματος του Μπουρελάκου στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 3 είχαν οι Κλούτσος και Μπέης. Σκορ τρίτης περιόδου 44-63!

Με την διάφορα στους 19 πόντους, 44-63, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Αμερικανοί έφτασαν εύκολα στη νίκη με 60-79, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Merkevicius, Μότσιου, Σιάμου, Δαμίγου και Καρρά. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γουρνάς και Φλαμπούρης με 6 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 20/49 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 16/27 βολές, 24/52 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Γουρνάς με 16 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 8/10 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Harlems ο Merkevicius με 19 πόντους, έχοντας 7/10 βολές και 6/9 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 3, Γουρνάς 16, Ντεμελής 7 (1), Φλαμπούρης 6, Κλούτσος 11 (2), Μπαλατσός 5, Λιακάκης 2, Χατζάκης 4, Μπέης 3 (1), Παπαγιάννης 3 (1)

Harlems (Ρουσιώτης): Σιάμος 10 (1), Καρράς 8 (1), Μότσιος 9, Δαμίγος 9 (1), Merkevicius 19, Μπαμπλέκος 2, Χαρακίδας 7 (1); Σταυρόπουλος 10, Μωυσίδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των Harlems!