20/09/2019
Fast Break 13 13 8 14 - 48 -
Tsouvalia 10 11 16 16 - 53 -

Eλπιδοφόρο ξεκίνημα για τα Τsouvalia!

Το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Fast Break υποδέχτηκαν τα Tsouvalia. Σε ένα παιχνίδι του τρίτου ομίλου του Winter Cup που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μας μέχρι και το τέλος, οι φιλοξενούμενοι με τους Σωτηρόπουλο (15π.) και Αλέξανδρο Ράπτη (16π.) επικράτησαν της παρέας των Κεραμάρη (18π.) και Σέμπογλου (11π.) που αγωνίστηκαν με μόλις πέντε παίκτες, αλλά το πάλεψαν μέχρι το τέλος. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 48-53 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στη πρώτη περίοδο οι Fast Break με το καλάθι του Τσικλίτα, αλλά η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα από τον Γιάννη Ράπτη. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και μέχρι το τέταρτο λεπτό με τέσσερις ακόμη πόντους του Τσικλίτα έγραψαν το 8-6. Για τα Tsouvalia το σκοράρισμα τράβηξε κυρίως ο Σωτηρόπουλος σημειώνοντας τους έξι από τους δέκα συνολικούς τους πόντους. Στο τελευταίο λεπτό ο Σέμπογλου με δική του εύστοχη προσπάθεια έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 13-10.

Στην δεύτερη περίοδο τα Τsouvalia κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τους Φουρτούνη (2π.) και Αλέξανδρο Ράπτη (4π.) στο όγδοο λεπτό γράφοντας το 15-16. Ο Κεραμάνης που βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ μίλησε για τους γηπεδούχους με οκτώ προσωπικούς του πόντους, φέρνοντας το παιχνίδι ισόπαλο για το 20-20 ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο. Ένα γρήγορο ξέσπασμα από τα Tsouvalia όμως με τους Γιάννη Ράπτη, Αλέξανδρο Ράπτη και Κυριακίδη διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου σε 21-26.

Κοντά στο σκορ κρατήθηκαν οι δύο ομάδες και στην τρίτη περίοδο με τα Tsouvalia να καλύπτουν την διαφορά στα πρώτα πέντε λεπτά γράφοντας το 28-30. Ο Κεραμάρης με ακόμη πέντε προσωπικούς πόντους πρωταγωνίστησε ξανά για τους γηπεδούχους, ενώ στον αντίποδα τα Tsouvalia με Γεωργίου, Σωτηρόπουλο, Φουρτούνη και Πετράκη κρατήθηκαν στο +3. Σκορ τρίτης περιόδου 34-37.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο κρίσιμη με τις δύο ομάδες να βάζουν τα δυνατά τους για την νίκη. Οι Fast Break κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά μέχρι και το έβδομο λεπτό στο -4 για το 38-41, αλλά τα Tsouvalia που έδειξαν χαρακτήρα, εκμεταλλεύτηκαν τρία λεπτά αδράνειας των αντιπάλων και με επτά σερί πόντους από τους Αλέξανδρο Ράπτη (2π.), Σωτηρόπουλο (3π.) και Φουρτούνη (2π.) έγραψαν το 38-48. Οι γηπεδούχοι με τον Κεραμάρη (4π.), Σέμπογλου (2π.) και το τρίποντο του Μπουλαξή προσπάθησαν να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά, αλλά τελικά ηττήθηκαν με σκορ 48-53.

Στο τέλος του αγώνα οι Fast Break είχαν 16/37 δίποντα (43,2%), 2/26 τρίποντα (7,7%) και 10/21 βολές (47,6%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, πραγματοποίησαν 8 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα τα Tsouvalia είχαν 23/52 δίποντα (44,2%), 1/20 τρίποντα (5%) και 4/6 βολές (66,7%). Αντίστοιχα πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ και έκαναν 4 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Κώστας Σωτηρόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα (50%) και 1/3 τρίποντα(33,3%)  ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους Fast Break ξεχώρισε ο Νίκος Σέμπογλου με 11 πόντους έχοντας 4/13 δίποντα (30,7 %), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 3/6 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Fast Break (Μπουλαξής): Σέμπογλου 11, Μπουλαξής 10(1), Κεραμάρης 18(1), Τσικλίτας 8, Σμυρνής 1

Tsouvalia (Σωτηρόπουλος): Ράπτης Αλέξανδρος 16, Ράπτης Γιάννης 6, Σωτηρόπουλος 15(1), Γεωργίου 3, Μαγγανάς 2, Φουρτούνης 6, Πετράκης 1, Κυριακίδης 4

Τι μας άρεσε: Παιχνίδι με ένταση και ανατροπές που κράτησε το ενδιαφέρον μας μέχρι και το τέλος!