08/03/2024
Brooklyn Bets by Amerikanos24 8 12 18 14 - 52 -
New York Fix 17 9 11 12 - 47 -

Eλπίζουν ακόμη οι Brooklyn Bets!

Μια κομβική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν στην κατηγορία πήραν οι Brooklyn Bets καθώς επιβλήθηκαν με 52-47 των New York Fix στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Winter Master League.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για τους «μαύρους» καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-8 δεχόμενοι δύο τρίποντα από τον Καλπακίδη .Οι Fix ήταν πιο aggressive σε εκείνο το διάστημα με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +9(8-17) με τους Αγρέβη και Καλπακίδη να έχουν σημαντική συμβολή σε αυτό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μήκος κύματος , με τους Fix να ελέγχουν το παιχνίδι και να προηγούνται με 11 6:27 πριν την ανάπαυλα(10-21).Στην συνέχεια όμως οι Brooklyn Bets μάζεψαν κάπως την κατάσταση ξεκινώντας από την άμυνα με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο όντας πίσω με 6 πόντους(20-26).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασισμένοι μειώνοντας στον πόντο το παιχνίδι 7:35 πριν την λήξη του δεκαλέπτου(28-29).Μάλιστα , 2:20 πριν την λήξη ήταν μπροστά στο σκορ με 4 πόντους(37-33) με τους Αγγελόπουλο και Μουχίμογλου να είναι σε εξαιρετική κατάσταση για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +3(38-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν τρομερό πάθος για την νίκη που θα τους κρατούσε ζωντανούς , έχοντας προβάδισμα 6 πόντων στο 5λεπτο(47-41).Το ματς έγινε ροντέο δείχνοντας πως ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Μάλιστα, το σκορ ήταν 50-47 5,5’’ πριν το τέλος όμως ο Αγγελόπουλος με 2 εύστοχες βολές έκανε το τελικό 52-47

Brooklyn Bets(Παναγιώτου):Αγγελόπουλος 8,Δαραμούσκας 2,Μουχίμογλου 20,Νικολαιδης,Παρπέρης 2,Ρούσσος,Σάλλαρης,Φωτόπουλος 4,Χαλαβατζής 16

New York Fix(Στεφανόπουλος):Αγρέβης 8,Ζορμπάς 2,Καλπακίδης 9,Κοκολάκης ,Κολέτσος,Κουτούζος 7,Πλατανίτης 2,Σεΐζης 12,Χατζής 2,Ψαριανός 5

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ανατροπή των Bets που ήταν με την πλάτη στον τοίχο.