25/01/2024
Elapuse BC 15 13 11 2 - 41 -
Πι Stoli α 14 15 9 18 - 56 -

Ελπίζουν ξανά τα ΠιStoliA!

Στο κόλπο των playoff ξαναμπήκαν τα ΠιStoliA στον πρώτο όμιλο της Master League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν την Ela Puse με 41-56 στην Ζωφριά και την έπιασαν στη πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Ela Puse να προηγείται με 15-14, έπειτα από 7 πόντους του Ζορμπά, 6 του Κερχουλά και καλάθι του Αναγνώστου. Ο Λιόλιος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Ρωμανός Ιωαννίδης και 3 ο Γιώργος Ιωαννίδης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τα ΠιStoliA να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-29, με τους Λιόλιο - Μαυρεδάκη να βάζουν από 5 πόντους έκαστος και τον Τζαβάρα να ευστοχεί από την περιφέρεια. Ο Σταυρακόπουλος με δύο τρίποντα και ο Κερχουλάς με ένα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα. Στο φινάλε του δεκαλέπτου υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Σταυρακόπουλου, με τον Βούλγαρη να του παρέχει άμεσα τις πρώτες βοήθειες.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ela Puse πάτησε γκάζι και με 3 πόντους του Κερχουλά, τρίποντο του Παπούλια και καλάθι του Αναγνώστου, βρέθηκε στο +8, 37-29, 2:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου τα ΠιStoliA και με 4 πόντους του Μαυρεδάκη και 3 του Λιόλιου, πλησίασαν στον πόντο, 39-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Λιόλιου έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Ρωμανό Ιωαννίδη, Τζαβάρα, Βούλγαρη και Μαυρεδάκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 41-56, τρέχοντας 18-0 σερί..Κόλλησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην επίθεση η Ela Puse, με τον Barkshire να βάζει το μοναδικό καλάθι της ομάδας του στο πρώτο λεπτό της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 11/36 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 3/6 βολές, 16/46 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος της Ela Puse ο Κερχουλάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 6/17 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson MVP για τα ΠιStoliA ο Τζαβάρας με 14 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Ela Puse (Αναγνώστου): Κερχουλάς 16 (1), Barkshire 4, Σταυρακόπουλος 6 (2), Παπούλιας 3 (1), Ζορμπάς 8 (1), Αναγνώστου 4

ΠιStoliA (Λιόλιος): Μαυρεδάκης 7, Ιωαννίδης Ρ. 10, Βούλγαρης 4, Τζαβάρας 14 (4}, Κεφαλιανός, Λιόλιος 14 (2), Ιωαννίδης Γ. 8 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πρώτες βοήθειες που παρείχε ο Βούλγαρης στον Σταυρακόπουλο!