20/01/2024
Mikrokosmos 13 11 8 8 - 40 -
Crushers 7 9 17 4 - 37 -

Έμαθε να κερδίζει ο Mikrokosmos!

Ο Μικρόκοσμος μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο και στηριζόμενος στην καλή του άμυνα και τους Γιαννατζόγλου(4), Σιδερέα(4) και Περάκη(3) στην επίθεση, προηγήθηκε με 13 – 7. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι άστοχοι σε γενικές γραμμές Crushers, στηρίχθηκαν εξολοκλήρου στον Κώνστα που πέτυχε τους 6 από τους 7 πόντους της ομάδα του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, έχει δύο σκέλη, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα και μείωσαν στον πόντο, με Κατσαρό, Ρίζο και Ζαχαριά να βάζουν από ένα καλάθι, με τους γηπεδούχους στην συνέχεια να παίρνουν τα ηνία και με μπροστάρη τον Γιαννατζόγλου με 5 πόντους,να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24 – 16.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλάθια από Μπεκιάρη - Γιαννατζόγλου , έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Σε εκείνο το σημείο, οι Crushers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έβγαλαν τρομερές άμυνες και με ηγέτη τον Ζουγανέλη με 7 πόντους και τρίποντες βόμβες από Σέρρα και Ρίζο, προσπέρασαν 32 – 33!

Το τέταρτο δεκάλεπτο που δεν διεκδίκησε και δάφνες ποιότητες, είχε τις άμυνες σε πρωταγωνιστικό ρόλο! Οι Crushers δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ καθώς πέτυχαν μόλις ένα τρίποντο με τον Ρίζο, με τους γηπεδούχους με ηγέτη και πάλι τον Γιαννατζόγλου με 4 πόντους και καλάθια από Σιδερέα – Μπεκιάρη , να φτάνουν στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους με 40 – 37.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χρήστος Γιαννατζόγλου με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Κατσαρός με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Mikrokosmos είχε 14/44 δίποντα, 2/25 τρίποντα, 6/10 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Οι Crushers είχαν 10/44 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 5/15 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Mikrokosmos(Γκούμας): Γιαννατζόγλου 17(7ρ.), Ευσταθόπουλος, Ζωίδης, Μπεκιάρης 6(8ρ.), Περάκης 7(13ρ.), Σιδερέας 8(9ρ.), Φραγκογιάννης 2, Φρυσάλης.

Crushers(Κώνστας):Ζαχαριάς 7(14ρ.), Ζουγανέλης 7, Κατσαρός 4(15ρ.), Κώνστας 8, Ρίζος 8(8ρ.), Σέρρας 3(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε η αναμέτρηση μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.