09/05/2023
Deportivo Faliro 23 15 19 24 - 81 -
Ραμολιμέντα 11 21 20 22 - 74 -

Έμειναν 4, έπαιξαν για 5 η Deportivo!

Κανένα απολύτως πρόβλημα δε φάνηκαν να έχουν οι Deportivo Faliro Mèra παρά το γεγονός ότι έμειναν με 4 παίκτες για 10 περίπου λεπτά, με το τελικό 81-74 να βάζει στο... τσεπάκι του Μαρινακη ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, με τον έμπειρο και εμβληματικό παίκτη των γηπεδούχων να είναι εκπληκτικός!

Κυριαρχία στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα για τους Deportivo με την παρέα του Γιάννη του Μαρινάκη να εκτελεί με Κριεκούκη, Μαρινάκη και Γάτσιο, με το ευρύ προβάδισμα να μένει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τους Ποσταλή και Τσούτη να δίνουν... ανάσα με δύο τρίποντα, μειώνοντας στο 23-11 για πρώτη περίοδο.

Ο Ανδρέας ο Παρλαβάντζας με δύο τρίποντες βόμβες από το σχεδόν ίδιο σημείο έφερε το παιχνίδι στους 8 (30-22) και βελτίωσε παρά πολύ την ομάδα του καθώς και την εικόνα του αγώνα! Σα να μην έφτανε αυτό, ο Γουριώτης με ένα απίστευτο μπάζερ κοντά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μείωσε ακόμα παραπάνω, με το 38-32 να δίνει άλλο... ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

Ο Γάτσιος προσπάθησε στο ανοιχτό γήπεδο να δώσει εύκολους πόντους στους γηπεδούχους, με τον Κακαλέτρη στο ποστ να κυριαρχεί και να σκοράρει! Ο Τσαφαντάκης... πυροβόλησε εις διπλούν και έφερε μπροστά τους "μωβ", με την τρίτη περίοδο να έχει όμως τους Deportivo οδηγό, καθώς ο Κριεκούκης πήρε πάνω του το επιθετικό παιχνίδι των "λευκών", με σκορ 57-52.

Η αποβολή του Γάτσιου κοντά στις αρχές της τελευταίας περιόδου φάνηκε πως θα άλλαζε τα δεδομένα της αναμέτρησης, αλλά προς έκπληξη όλων κάτι τέτοιο δε συνέβη, καθώς οι γηπεδούχοι αν και τέσσερις ήταν εξαιρετικοί, έπαιξαν έξυπνα και με τον (σε καταπληκτική κατάσταση) Γιάννη Μαρινάκη να μη δείχνει... έλεος, βάζοντας τους 11 από τους 17 τελευταίους πόντους της ομάδος του, έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 81-74!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Κακαλέτρης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από Ραμολιμέντα ξεχώρισε ο Ανδρέας Παρλαβάντζας με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/31 δίποντα, 11/39 τρίποντα, 24/30 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/34 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ,12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Deportivo Faliro Mèra (Μαρινάκης): Γάτσιος 17, Κοντογιάννης 6 (17 ριμπ.), Κριεκούκης 27, Μαρινάκης 17, Κακαλέτρης 14.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Τσαφαντάκης 9, Τσούτης 17, Κονοφάος, Μπονώρης, Καραχρήστος 6, Γουριώτης 9, Κοψιδάς, Παρλαβάντζας 24, Ποσταλής 9.

Τί μας άρεσε: Πολύ όμορφο μπάσκετ από τις δύο ομάδες, ψυχή και αυταπάρνηση από Deportivo!