14/04/2024
Λεγάμενοι BC 14 18 21 8 16 77 -
NTUA Diesels 19 15 12 15 12 73 -

Έμειναν «όρθιοι» στη παράταση οι Λεγάμενοι!

Οι NTUA Diesels βρέθηκαν μπροστά στο ξεκίνημα του ματς, αλλά το προσπέρασμα δεν άργησε να έρθει με τους Σκαμαγκά και Γκανιάτσα να στέλνουν το σκορ στο 9-7. Αντζουλάτος και Ζώταλης χτύπησαν πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και έτσι έγινε το 11-13, λίγο πριν ο Σκαμαγκάς ισοφαρίσει εκ νέου σε 13-13. Ο Σιγάλας προσέφερε και εκείνος επιθετικά, όπως και ο Λυμπερίου με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 14-19.

Οι NTUA Diesels βρέθηκαν στο +7(16-23), αλλά ο Σκαμαγκάς όταν είχε την ευκαιρία έτρεχε στον αιφνιδιασμό για το 22-23. Ο Γκανιάτσας, μάλιστα, σκόραρε πίσω από τα 6,75 για το νέο προβάδισμα των Λεγάμενων (25-23) και αυτό ήταν η αρχή για μία «βροχή» τριπόντων που ακολούθησε. Αλέξανδρος Μουγνάι, Δακουτρός, Ζώταλης και Αλαφάκης «πυροβολούσαν» από τη περιφέρεια και έτσι το σκορ έφτασε στο 30-32. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +2 με το σκορ να γράφει 32-34.

Τιμολέων Μουγνάι από τη μία και Γκανιάτσος από την άλλη μπήκαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και το ματς ήρθε πάλι στα ίσα (38-38). Ο Δακουτρός σκόραρε για τρεις, ενώ ο Σκαμαγκάς έφερε στο +5 την ομάδα του (43-38), με αποτέλεσμα οι Λεγάμενοι να πάρουν ψυχολογία και να φτάσουν ακόμα και στο +9(53-44). Ο Αντζουλάτος ήταν ο τελευταίος παίκτης που πέτυχε καλάθι στη τρίτη περίοδο, διαμορφώνοντας το 53-46.

Ο Σκαμαγκάς ξεκίνησε τη τέταρτη περίοδο με διάθεση να πάρει πάνω του προσπάθειες και αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να φέρουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (60-48). Το γεγονός αυτό, όμως, δεν έριξε τους NTUA Diesels οι οποίοι δεν θα κατέθεταν τα «όπλα» έτσι απλά. Ο Ζώταλης ήταν εύστοχος από κοντά, αλλά και από μακριά και βοήθησε τα μέγιστα για την επιστροφή των φιλοξενούμενων (61-61). Με 43 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Σκαμαγκάς αστόχησε σε δύο βολές, ενώ Δακουτρός και Ζώταλης έχασαν την ευκαιρία να δώσουν προβάδισμα νίκης στις ομάδες τους, με το ματς να οδηγείται έτσι στη παράταση.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με το καλάθι του Τιμολέων Μουγνάι (61-63), Δημουλιάς και Γκανιάτσας είχαν απάντηση για να δώσουν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους (66-63). Το ματς εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι (68-70), αλλά ο Γκανιάτσας ήταν αποφασισμένος να χαρίσει τη νίκη στους Λεγάμενους. Έτσι με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε το 77-73 που ήταν και το σκορ που έκανε τους Λεγάμενους να χαμογελάσουν στο φινάλε.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Σκαμαγκάς με 31 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 9 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους NTUA Diesels ξεχώρισε ο Στυλιανός Σιγάλας με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 μπλοκ.

Λεγάμενοι (Αγαλόπουλος): Αγαλόπουλος 4(9ρ.), Γκανιάτσας 28(4ρ.), Δακουτρός 11(19ρ.), Δημουλιάς 3(15ρ.), Σκαμαγκάς 31(9ρ.), Στάντζος

NTUA Diesels (Λυμπερίου): Αλαφάκης 11(6ρ.), Αντζουλάτος 8(6ρ.), Ζώταλης 23(4ρ.), Λυμπερίου 3(4ρ.), Μιχαλόπουλος, Μουγνάι Α. 10(9ρ.), Μουγνάι Τ. 6(8ρ.), Μπεκρής, Σιγάλας 12(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα σερί καλάθια του Γκανιάτσα στο τέλος της παράτασης που χάρισαν και τη νίκη στους Λεγάμενους!