03/02/2024
Undrafted 7 13 7 17 - 44 -
Grava Thunders 12 9 7 18 - 46 -

Έμειναν «όρθιοι» στο φινάλε οι Grava Thunders!

Οι Grava Thunders ξεκίνησαν «ζεστά» πίσω από τα 6,75 με τους Γκόγκο και Κυρίτση να βρίσκουν τρίποντα και το σκορ να φτάνει στο 2-10. Οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά-σιγά να βρίσκουν τα πατήματά τους και πλησίασαν στο 7-12 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Γκόγκος και Κυρίτσης συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί επιθετικά και έτσι οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την απόσταση στους 7 πόντους (10-17). Ο Φίλιππος Κόντος πήρε… μπρος και σε συνεργασία με τον Πανταζή έφεραν κοντά την ομάδα τους, η οποία πλησίασε στο 18-19. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν τον τρόπο να κρατήσουν το «τιμόνι» στα χέρια τους και έτσι πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20-21.

Ο Λύγκρης έφερε το ματς στην ισοπαλία 23-23, αλλά οι γηπεδούχοι πέταξαν αρκετές ευκαιρίες ώστε να κάνουν το προσπέρασμα. Ο Παπαγεωργίου το πέτυχε (27-25) τελικά, όμως Κυρίτσης και Σχετάκης είχαν απάντηση από την πλευρά των Thunders και κάπως έτσι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτο βρήκε το ματς στο πόντο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 27-28.

Οι Grava Thunders ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με τον Σχετάκη να δίνει σκορ από το τρίποντο ξέφυγαν στο 30-35. Τσακέτας και Κυρίτσης μπήκαν επίσης στο… χορό και οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (30-41). Οι Undrafted, ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω και μπήκαν ξανά στο ματς. Ο Ματεντζόγλου έπαιξε τρομερές άμυνες, ο Φίλιππος Κόντος μπροστά έκανε πολύ καλή δουλειά και κάπως έτσι ένας πόντος βρήκε να χωρίζει τις δύο ομάδες ξανά (44-45). Ο Τσακέτας έβαλε την πρώτη βολή (44-46), αστόχησε στη δεύτερη και με μόλις 1 δευτερόλεπτο να απομένει οι Undrafted δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι. Έτσι οι Grava Thunders ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν αυτή τη δραματική νίκη με 44-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κυρίτσης με 14 πόντους, 2 ασίστ,  1 κλέψιμο, 15 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Undrafted ξεχώρισε ο Φίλιππος Κόντος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Undrafted μέτρησαν 11/51 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 7/11 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Grava Thunders είχαν 10/35 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 8/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 1 κλέψιμο, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Undrafted (Κόντος Φ.): Θεοδωρόπουλος 5(6ρ.), Πανταζής 6(5ρ.), Λύγκρης 2(6ρ.), Κόντος Φ. 18(6ρ.), Ματεντζόγλου 5(6ρ.), Κόντους Χ, Κουλούρης, Παπαγεωργίου 8(5ρ.)

Grava Thunders (Νάσης): Σχετάκης 6(4ρ.), Μπέλσης, Νάσης 6(8ρ.), Κυρίτσης 14(15ρ.), Γκόγκος 8(4ρ.), Καγιάς, Τσακέτας 12(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Undrafted δεν τα παράτησαν μέχρι το φινάλε.