01/04/2023
Gran Camaria 17 18 18 15 - 68 -
Intercity BC 12 20 15 16 - 63 -

Έμειναν ζωντανά στο κυνήγι της τέταρτης θέσης τα Gran Camaria!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, τα Gran Camaria παρέμειναν ζωντανά στο κυνήγι της τέταρτης θέσης, καθώς εκμεταλλευόμενα την ποιότητα τους, αλλά και το γεγονός των πολλών απουσιών της αξιόμαχης Intercity νίκησαν με σκορ 68-63. Η ομάδα του κόουτς Αθανασίου για να κατακτήσει την προνομιούχο  θέση θα πρέπει είτε να κερδίσει τα τελευταία τρία παιχνίδια, είτε τα δύο, εφόσον οι Kasonic Beer ηττηθούν στην αυλαία της regular season από τους Retro Pacers. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι χρειάζονται μία νίκη στα τελευταία δύο παιχνίδια για να κλειδώσουν τη παραμονή στη κατηγορία! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Τσακανίκας με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Σταματόπουλος είχε 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να επιβάλουν τον ρυθμό τους, πίεσαν στην άμυνα, έτρεξαν το γήπεδο, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές  επιλογές και με τους Τσακανίκα και Χρυσίνα να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 17-12. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο συνήθης ύποπτος, Γιώργος Νικολάου , αποτέλεσε τον πρώτος σκόρερ με 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Η Intercity με τη απόδοση της στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού επιβεβαίωσε όσους πιστεύουν, ότι στη καλή της μέρα μπορεί να νικήσει ομάδες από τα υψηλότερα στρώματα της βαθμολογίας, καθώς με τους Νικολάου(7π) και Σταματόπουλο(7π) να αναλαμβάνουν δράση, έκλεισαν τη ημίχρονο στο μείον τρία(35-32), στέλνοντας σαφές μήνυμα στο αντίπαλο της ότι θα έπρεπε να ιδρώσει για να πάρει τη νίκη! Τα Camaria είχαν ως καλύτερο τους παίκτη σε αυτό το διάστημα τον Γουναρίδη με 8 πόντους. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο τραυματισμός του Νικολάου, γεγονός που ανάγκασε τον Μπαλαφούτη και τη παρέα του να αγωνιστούν με πέντε παίκτες για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ναι μεν κράτησαν το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας, καθώς η αξιόμαχη Intercity έβρισκε πάντα τον τρόπο να μένει κοντά στο σκορ! Ο Σγουρίδης πρόφερε πολύτιμες λύσεις κάτω από τα δύο καλάθια με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ 5 είχε ο Σπαής από την πλευρά των φιλοξενούμενων! Η προτελευταία στροφή έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 53-47!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Intercity παρουσίασε έλλειμμα ενέργειας, κάτι το οποίο ευνόησε της ομάδα του Αθανασίου, με το τέλος του παιχνιδιού να τη βρίσκει να πανηγυρίζει μια άκρως σημαντική νίκη για συνέχεια του πρωταθλήματος με σκορ 68-63!

Τα Gran Camaria είχαν 25/46 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 0/4 βολές, 48 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/45 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 14/28 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη .

Gran Camaria(Αθανασίου): Βακαλόπουλος, Γουναρίδης 17, Κουλούρης 9, Κουντούρης 6, Λαγούρος 2, Παπάζογλου, Σακελλαρίου 2, Σγουρίδης 12, Τσακανίκας 8, Γιάννης Χρυσίνας 10, Γιάννης Χρυσίνας 2.

Intercity(Μπαλαφούτης): Αντωνίου 9, Μπαλαφούτης 10, Νικολάου 13, Σπαής 5, Σταυρόπουλος 5, Σταματόπουλος 21.

Τι μας άρεσε: Η έφεση του Τσακανίκα στις ασίστ, η αγωνιστική συμπεριφορά των ηττημένων, αλλά και η φάση που μας χάρισαν τα τοτέμ τη ομάδας του Αθανασίου, Βακαλόπουλος και Σακελλαρίου, στο τέλος του παιχνιδιού!