27/09/2021
Terroristas 12 13 15 10 - 50 -
Peristeri Histons 11 17 17 11 - 56 -

Έμειναν «ζωντανοί» οι Peristeri Histons!

Νίκη-ανάσα πήραν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι Peristeri Histons που επικράτησαν των Terroristas με 56-50 και έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της πρόκρισης για το Basketaki Cup.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό με τις δύο ομάδες πολύ άστοχες. Οι Terroristas ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 12-11 με τον Παναγιώτη Νικολόπουλο να σημειώνει 6 πόντους. Για τους «Περιστεριώτες» 3 πόντους έβαλε ο Στέλιος Δεβερτζής.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Peristeri Histons αντέδρασαν. Έβγαλαν ενέργεια και με 7 πόντους του Δεβερτζή στο ανοικτό γήπεδο έτρεξαν ένα επιμέρους 17-13 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 28-25. Για τους Terroristas, 7 πόντους έβαλε ο Παναγιώτης Νικολόπουλος που πάλευε μόνος του στην επίθεση.
Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου οι Peristeri Histons έτρεξαν ένα γρήγορο 8-0 και προηγήθηκαν με 11, 36-25 με καλάθια των Κλήμη, Δεβερτζή και Πλινθίδη. Ωστόσο, στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου, με καλάθια του Νικολόπουλου και του Λίτινα, οι Terroristas μείωσαν στους 5, 45-40 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Histons διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν στην νίκη με 56-50. Έτσι, διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, αφού σε περίπτωση ήττας δεν θα είχαν καμία ελπίδα. Οι Terroristas, αν και προσπάθησαν πολύ, «λύγισαν» από τις απουσίες τους και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν την νίκη.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Στέλιος Δερβετζής με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Νικολόπουλος με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα και 6 λάθη.
Συνολικά οι Terroristas είχαν 17/65 εντός πεδιάς, 7/26 τρίποντα και 9/21 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 24/58 εντός πεδιάς, 4/8 τρίποντα και 4/13 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα κι έκαναν 22 λάθη.
Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 3, Νικολόπουλος 22, Βατικιώτης 3, Τσιαούσης 2, Λίτινας 15, Στρατής 3, Κονοφάος 2.
Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Στεφανίτσης, Μάνος 7, Τσόκανος 4, Κλήμης 7, Πλινθίδης Θ 5, Πλινθίδης Μ 7, Μιχαλόπουλος 7, Ρήγας, Δεβερτζής 19.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!