Hellenic Energy 22 21 15 15 - 73 -
Powerpuff Boys 14 21 6 12 - 53 -

Με εμφανισάρα ξεκινά τη χρονιά η Hellenic Energy!

Βραδάκι Δευτέρας στο Περιστέρι, η Hellenic Energy βρέθηκε σε καλό επιθετικό βράδυ και επικράτησε με σχετική ευκολία των Powerpuff Boys, φτάνοντας έτσι τις τρεις νίκες στη σεζόν.

Η Ηellenic Energy ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με εννιά πόντους του Παπουτσιδάκη και έξι τους Σκαρπέλη, πήρε τα ηνία του σκορ και ξέφυγε με αέρα 7 πόντων, 18-11, στα πρώτα 7 λεπτά της πρώτης περιόδου. Σαμοΐλης (5π) και Κόρλος (4π) αντέδρασαν για τους Powerpuff, οι οποίοι όμως τελείωσαν σε θέση συνοδηγού το πρώτο δεκάλεπτο, 22-14.

Ξεκινώντας το δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με το τρίποντο του Διακουμή πέρασαν μπροστά με διψήφια διαφορά, 27-16, για πρώτη φορά στο ματς. Οι πράσινοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και με δύο τριποντάκια του Σαμοΐλη και τρεις πόντους του Κόρλου έφεραν το ματς ξανά στον πόντο, 29-27. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια από κοντά και με εφτά πόντους του Σκαρπέλη και τέσσερις του Καρβέλα και του Παπουτσιδάκη, έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα οκτώ πόντων, 43-35.

Με ένα 10-2 επιμέρους σερί ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο οι μπλέ, οι οποίοι με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, ξέφυγαν στο σκορ με συν 14, 53-39. Καστρίσιος (2π) και Παπαϊωάννου (3π) έδωσαν τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις στους Powepuff, οι οποίοι όμως παρέμειναν πίσω στο σκορ, 58-41.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Γιαννίμπα και τον Διακουμή να ευστοχούν για τρεις για τη Hellenic Energy και τον Σκαρπέλη να συνεχίζει να προσθέτει πόντους στη πλούσια συλλογή του. Οι πράσινοι βρήκαν σκορ δια χειρός Σταμπουλτζίδη (4π) και Σαμοΐλη (2π), χωρίς όμως αυτό να αλλάζει Κάρι σημαντικά στο σκορ. Η Hellenic Energy ξεκίνησε με το δεξί το 2024, πραγματοποιώντας την τρίτη της νίκη με σκορ 73-53.

Bettson MVP για την Hellenic Energy αναδείχτηκε ο Αντώνης Παπουτσιδάκης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Powerpuff ξεχώρισε ο πυραυλοκίνητος Οδυσσέας Σαμοΐλης με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι νικητές γηπεδούχοι είχαν 19/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 17/23 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/49 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 6/10 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη.

Hellenic Energy (Γιαννίμπας): Γιαννίμπας 8, Διακουμης 12, Θεάκος, Καρβέλας 8, Λάσπας 7, Παπουτσιδάκης 18, Σκαρπέλης 18, Στάθης 2.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Καστρίσιος 8, Κόρλος 7, Παπαϊωάννου 6, Ραουάτ 3, Σαμοΐλης 17, Σταμπουλτζίδης 12, Στέργιου.

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή παρουσία των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση!